Стюартія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Stewartia koreana - Тулузький музей

Стюартія (Stewartia) — рід дводольних квіткових рослин, включений до триби Stewartieae родини Чайні (Theaceae). Єдиний рід триби.

Назва

[ред. | ред. код]

Наукову назву роду було вперше вжито Карлом Ліннеєм у 1741 році. Лінней описав новий вид Stewartia malacodendron по малюнку Фрідріха Ерхарта із зразків Айзека Лоусона. У листі до Ліннею Лоусон просив назвати цю рослину ім'ям Джона Стюарта, шотландського дворянина, який захоплювався ботанікою.

Ботанічний опис

[ред. | ред. код]

Представники роду - листопадні, рідше вічнозелені чагарники або дерева, що досягають 20 м заввишки.

Листя на коротких крилатих черешках, ланцетоподібної, яйцеподібної або еліптичної форми, із зазубреним краєм, шкірясті або плівчасті, загострені до кінця.

Квітки до 12 см у діаметрі, пазушні, поодинокі або в кистеподібних суцвіттях. Приквітки невеликі, які зазвичай не опадають. Чашечка розділена на 5 чашолистків, що нахльостуються один на одного. Віночок білого або світло-жовтого кольору розділений на 5 (іноді 6-8) пелюсток. Тичинки численні, у кількості від 50 до 150, ближче до основи, що зростаються в тичинкову трубку. Маточки в числі 1 або 5, з цільним або 4—6-роздільним приймочком. Зав'язь верхня, п'ятигнездна, з 2—7 сім'язачатками в кожному гнізді.

Плід - коричнева конічна або яйцедібна коробочка, що розкривається п'ятьма стулками. Насіння в числі 2—4, дрібні, зворотнояйцеподібні, блискучі, коричневі або червонуваті, іноді крилаті.

Число хромосом — x = 15, 18.

Ареал

[ред. | ред. код]

Види роду Стюартія в природних умовах поширені у Східній Азії та на сході Північної Америки. Вічнозелені види відомі лише з Азії.

Таксономія

[ред. | ред. код]

Синоніми

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]


Література

[ред. | ред. код]
  • Min, T.L.; Bartholomew, B. 6. Stewartia Linnaeus (англ.) // Flora of China. — 2007. — Vol. 12 (22 June). — P. 424—429.