Сульфітна кислота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сульфітна кислота
Sulfurous-acid-3D-balls.png
SO2 solution 1.jpg
Ідентифікатори
Номер CAS 7782-99-2
Властивості
Молекулярна формула H2SO3
Молярна маса 82,07 г/моль
Густина 1,03 г/мл
Розчинність (вода) добра
Кислотність (pKa) 1,81
Небезпеки
Класифікація ЄС Їдка речовина C
Якщо не зазначено інше, дані приведені для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Сульфі́тна кислота́ (сірчи́ста кислота́) — хімічна сполука, яка має формулу H2SO3, нестійка кислота, що утворюється при розчинені діоксиду сірки у воді. Існує лише у водному розчині, і тому не виділена в чистому вигляді.

Хімічні властивості[ред.ред. код]

Ніяких підтверджень її існуванню немає, але є факти утворення молекули в газовій формулі.[1] Слабка двухосновна кислота, існує тільки у водному розчині, дуже нестійка. Розчиняючись у воді, сульфітний ангідрид поступово взаємодіє з водою, утворюючи сульфітну кислоту:

Утворює два ряди солей: середні — сульфіти і кислі — бісульфіту. Сірчиста кислота та її солі є відновниками. При взаємодії з ще сильнішими відновниками сірчиста кислота грає роль окиснювача:

При взаємодії з хлором вона легко відновлює його до хлороводневої кислоти, а сама окиснюється до сульфатної кислоти:

Використання[ред.ред. код]

Застосовується в виноробстві[2]. Сірчиста кислота та її солі застосовуються як відновники, для вибілювання вовни, шовку та інших матеріалів, які не витримують відбілювання за допомогою сильних окисників (хлору). Сірчиста кислота застосовується при консервації ягід та овочів. Бісульфіт кальцію Ca(HSO3)2 (сульфітний луг) застосовується для переробки деревини в так звану сульфітну целюлозу (розчин бісульфіту кальцію розчиняє лігнін — речовину, що пов'язує волокна целюлози,- в результаті чого волокна відокремлюються один від одного, оброблену таким чином деревину використовують для отримання паперу).[3]

Примітки[ред.ред. код]

  1. D. Sülzle, M. Verhoeven, J. K. Terlouw, H. Schwarz (1988). Generation and Characterization of Sulfurous Acid (H2SO3) and of Its Radical Cation as Stable Species in the Gas Phase. Angew. Chem. Int. Ed. Engl. 27 (11). с. 1533–4. doi:10.1002/anie.198815331. 
  2. http://www.comodity.ru/vinebrandy/12.shtml
  3. http://chem100.ru/text.php?t=1818

Література[ред.ред. код]

  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0


Аміак Це незавершена стаття про неорганічну сполуку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.