Супероксиддисмутаза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Супероксиддисмутаза (цитозоль)
Ідентифікатори
Символ SOD1
Entrez 6247
HUGO 11179
OMIM 147450
RefSeq NM_000454
UniProt P00441
Інша інформація
Локус Хр. 21 q22.1
Структура мітохондріальної супероксиддісмутази людини

Супероксиддисмутаза (КФ 1.15.1.1) — ензим групи антиоксидантних ферментів. Разом з каталазою та іншими антиоксидантними ферментами, вона захищає організм від високотоксичних кисневих радикалів.

Споживання молекулярного кисню клітинами супровождується утворенням проміжних продуктів, такі як супероксид-аніон радикал (О2-), перекис водню (Н2О2), і гідроксильний радикал (HO-). Ферменти родини супероксиддисмутаз каталізують перетворення О22- в Н2О2та О2, тобто:

О2-2- = Н2О2 + О2

Перекис водню, в свою чергу, піддається дії каталази та пероксидази[en].

Ензими мають активні центри, які містять або мідь або цинк (Cu/Zn-супероксид-дисмутаза), або залізо (Fe-супероксид-дисмутаза), або манган (Mn-супероксид-дисмутаза), або нікель (Ni-супероксид-дисмутаза).

Функція[ред. | ред. код]

Супероксиддисмутаза каталізує дисмутацію супероксиду в кисень і перекис водню. Таким чином, вона грає найважливішу роль в антиоксидантному захисті практично всіх типів клітин, що так або інакше знаходяться у контакті з киснем. Одним з рідкісних виключень є молочнокисла бактерія Lactobacillus plantarum і споріднені їй організми, що використовують інший механізм захисту від супероксиду.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0