Суппілуліума I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Суппілуліума I
Map Hittite rule en.svg
Помер 1322 до н. е.
Хаттуса, Boğazkaled, Чорум (іл), Туреччина
·чума
Діяльність суверен
Титул король
Посада король
Конфесія хеттська міфологія
Батько Тудхалія III
Мати Дадухепаd
Брати, сестри Тудхалія Молодший і Zitad
У шлюбі з Malnigald і Хентіd
Діти Арнуванда II, Телепіну[d], Піяссілі, Заннанзаd, Мурсілі II і Муваттіd

Суппілуліума І (mŠu-up-pi-lu-li-um[-aš]) (близько 1380–1334 до н. е.) — був царем хеттів (близько 1344 — 1322 до н. е.). Син Тудхалії III. Він прославився як великий воїн і державний діяч, успішно конкурував з домінуючою тоді єгипетською імперією за контроль над землями між Середземним морем та Євфратом.

Перша мітаннійська війна[ред. | ред. код]

Важливою подією правління Суппілуліуми була війна хеттів з Мітанні. Мабуть, заколот і вбивство мітаннійського царя Арташшумари було результатом переговорів між Суппілуліумою і претендентом на престол Мітанні Артадамою II. Однак до влади в Мітанні прийшов брат убитого царя, юний Тушратта. І хоча в оточенні Тушратти було чимало прихильників зближення з Хеттським царством (зокрема, вельможа Тухі), проте мир так і не був укладений. Надалі Тухі був страчений і Тушратта відновив союз з Єгиптом. Суппілуліума зрозумів, що сил для боротьби з Мітанні у нього поки що замало.

Підпорядкування Хайаси[ред. | ред. код]

Хеттська держава часів Суппілуліуми I (позначено зеленою лінією)

Літописи Суппілуліуми, складені за його онука Хаттусілі III, розповідають, що Суппілуліума перші 20 років свого правління займався відновленням і зміцненням своєї країни. Так йому вдалося підкорити повсталі ще проти його батька міста-держави Курталісса, Араванна, Зазса (Заззіса), Каласма, Тімна (Тімміна), Халіва, Карна, Турмітта, Алхан, Хурма, Харана, Тегарама, Тебурзія, Хазга, Армадана. Розвиток подальших подій почався із зіткнення хеттів з Ішувою. Приводом для цього послужило та обставина, що в Ішуву перебігли насильно переселені на хеттську територію полонені жителі захоплених областей.