Суппілуліума I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Суппілуліума I
Hittite Chariot.jpg
Народився 1358 до н. е.
Помер 1321 до н. е.
Хаттуса, Boğazkale[d], Чорум (іл), Туреччина
Діяльність суверен[d]
Конфесія хеттська міфологія
Батько Tudhaliya III[d]
Мати Malnigal[d]
Брати, сестри Tudhaliya III[d]
У шлюбі з Malnigal[d] і Хенті[d]
Діти Арнуванда II[d], Телепіну[d], Піяссілі[d], Заннанза[d], Мурсілі II і Муватті[d]

Суппілуліума І (mŠu-up-pi-lu-li-um[-aš]) (близько 1380–1334 до н. е.) — був царем хеттів (близько 1344 — 1322 до н. е.). Син Тудхалії III. Він прославився як великий воїн і державний діяч, успішно конкурував з домінуючою тоді єгипетською імперією за контроль над землями між Середземним морем та Євфратом.

Перша мітаннійська війна[ред.ред. код]

Важливою подією правління Суппілуліуми була війна хеттів з Мітанні. Мабуть, заколот і вбивство мітаннійського царя Арташшумари було результатом переговорів між Суппілуліумою і претендентом на престол Мітанні Артадамою II. Однак до влади в Мітанні прийшов брат убитого царя, юний Тушратта. І хоча в оточенні Тушратти було чимало прихильників зближення з Хеттським царством (зокрема, вельможа Тухі), проте мир так і не був укладений. Надалі Тухі був страчений і Тушратта відновив союз з Єгиптом. Суппілуліума зрозумів, що сил для боротьби з Мітанні у нього поки що замало.

Підпорядкування Хайаси[ред.ред. код]

Літописи Суппілуліуми, складені за його онука Хаттусилі III, розповідають, що Суппілуліума перші 20 років свого правління займався відновленням і зміцненням своєї країни. Так йому вдалося підкорити повсталі ще проти його батька міста-держави Курталісса, Араванна, Зазса (Заззіса), Каласма, Тімна (Тімміна), Халіва, Карна, Турмітта, Алхан, Хурма, Харана, Тегарама, Тебурзія, Хазга, Армадана. Розвиток подальших подій почався із зіткнення хеттів з Ішува. Приводом для цього послужило та обставина, що в Ішува перебігли насильно переселені на хеттську територію полонені жителі захоплених областей.


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.