Мітанні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мітанні
Герб
Дата створення / заснування 1650 до н. е.
Офіційна мова Хурритська мова
Континент Азія
Столиця Телль-Фехерія
Мова комунікації Хурритська мова і аккадська мова
Історичний період Стародавній Близький Схід
Час/дата припинення існування 1260 до н. е.
Мапа розташування
Категорія мап на Вікісховищі d
Мапа
CMNS: Мітанні у Вікісховищі

Координати: 37°38′58″ пн. ш. 39°53′30″ сх. д. / 37.64956900002777473° пн. ш. 39.89186000002777632° сх. д. / 37.64956900002777473; 39.89186000002777632

Царство Мітанні
Давнє Межиріччя в 2300 до н. е.

Мітанні або Міттані, також Ханігальбат — давньосхідна держава, заснована племенами хуритів в північній Месопотамії приблизно 1500 до н. е. Населення Мітанні переважно складалося з хуритів і семітів, офіційними мовами були хуритська й аккадська.

Найбільшої могутності Мітанні досягла в період XIV сторіччя до н.е., коли займала територію сучасної південно-східної Туреччини, північної Сирії та північного Іраку. Столицею було місто Вашуканні, розташування якого археологами ще не визначене.

Мітанні утвердилась на історичній арені в умовах вакууму, який утворився в результаті розгрому Вавилонського царства хетто-хуритським союзом в XVI столітті до н. е.

Основу військової потуги Мітанні складали колісниці. Зберігся мітаннійський трактат з виїздки коней, в якому описується система тренування дуже схожа на так звану «англійську» систему XIX століття. Цей трактат написано хуритською, але він містить чимало індо-арійських коренів які стосуються коней та колісниць.

Відома давньоєгипетська цариця Нефертіті за походженням, можливо, була мітаннійкою — деякі теорії говорять, що до одруження вона була царівною Мітанні Тадукіпою.

Міжусобна боротьба, що розпочалася після смерті царя Мітанні Тушратти, призвела до втручання хеттів у внутрішні справи царства, Мітанні втратило політичну вагу, а в 1250 до н. е. було остаточно знищено Ассирією, раніше залежною від Мітанні.

Мова[ред. | ред. код]

Те, що мітаннійці розмовляли хуритською мовою, видно як із текстів договорів, укладених ними з хеттами, так і з листів єгипетським фараонам. Ділові документи внутрішнього вжитку, хоч переважно й написані аккадською, але з характерними помилками які вказують, що рідною для авторів була хуритська. Водночас скріплення текстів договорів з хеттами іменами божеств Мітра, Варуна, Індра і клятви цим богам, а також індо-арійські імена, що часто зустрічалися серед мітаннійської аристократії свідчать про те, що принаймні частина панівного класу була індо-арійського походження. Усі царі Мітанні мали давньоіндійські імена, навіть якщо до коронування вони мали хуритські імена. Саме на місці держави Мітанні, на території сучасною північної Сирії, були знайдені перші писемні документи написані давньоіндійською мовою.[1]

У найдавнішому збереженому посібнику по тренуванню коней багато технічних термінів, кольорів коней та кількість кіл написані давньоіндійською мовою.[1]

Такий вплив давньоіндійської мови на території Мітанні можна пояснити тим, що тогочасні найманці розмовляли давньоіндійською мовою. Найняті хуритським царем близько 1500 року до н. е., вони узурпували його трон і заснували свою династію, що дуже часто зустрічається в історіях близькосхідних та іранських династій.[1]

Царі Мітанні[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б в The Horse, the Wheel, and Language: How Bronze-Age Riders from the Eurasian Ste, 9780691058870. eBay (амер.). Процитовано 3 серпня 2022.