Суховантаж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Суховантаж, суховантажне судно — вантажне судно річкового або морського базування, пристосоване для перевезення різних сухих, не наливних, вантажів насипом (зерно, ліс, щебінь, туки, руди), спеціальних контейнерів міжнародного стандарту (TEU) та інших вантажів (стоси, ящики, обладнання, механізми, транспортні засоби)[1][2]. Часто оснащується подвійним дном і бортами для підвищення безпеки плавання. Вантажі розміщують у трюмах, твіндеках, диптанках, а також на верхній палубі (штучні вантажі)[2]. Універсальні суховантажні судна, як правило, багатопалубні, спеціалізовані — однопалубні[2].

Вантажопідйомність морських суховантажів на середину XX століття становила до 200 тис. тонн, швидкість ходу до 33 вузлів (близько 60 км/год)[2]. Вантажопідйомність річкових суховантажів на середину XX століття становила 5-8 тис. тонн, швидкість ходу 15-20 км/год[2].

Навантаження-вивантаження

[ред. | ред. код]

Навантаження-розвантаження суховантажів проводиться вертикальним способом через вантажні люки верхньої палуби. Для цього більшість суховантажів обладнується стаціонарними або пересувними кранами, стрілами, транспортерами та іншими пристроями[2]. Горизонтальне навантаження-розвантаження відбувається через бортові, носові і кормові порти, розташовані вище головної палуби (палуби перебірок). У такий спосіб вантаж переміщається з причалу на судно по рампі своїм ходом або за допомогою автонавантажувачів і тягачів[2]. Переміщення вантажів між палубами судна здійснюється ліфтами, лебідками та підйомниками[2].

Типи суховантажів

[ред. | ред. код]

За типом перевезених вантажів розрізняють три класи суховантажів[2]:

 • Спеціалізовані перевозять один тип вантажу. Називаються відповідно за типом вантажу:
  • Балкер, або навалочник — спеціалізоване судно для перевезення вантажів насипом і навалом, таких як зерно, вугілля, руда, цемент та інших сипучих вантажів.
  • Контейнеровоз — судно для перевезення вантажів в однотипних контейнерах.
  • Лісовоз — судно для перевезення лісу.
  • Ролкер — судно для перевезення вантажів на колісній базі: автомобілі, вантажний транспорт, залізничні вагони.
 • Комбіновані, розраховані на 2-3 різних види вантажу, які можуть поперемінно розміщуватися у вантажних приміщеннях:
 • Універсальні можуть перевозити одночасно вантажі декількох видів.

Україна

[ред. | ред. код]

Морський торговий флот України, станом на 2010 рік, мав у своєму складі 98 суховантажних суден[3].

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Суховантаж // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
 2. а б в г д е ж и к Сухогрузное судно // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.).
 3. (англ.) Ukraine // The World Factbook. — Washington, D.C. : Central Intelligence Agency, 2017. — 18 червня. — Дата звернення: 21 лютого 2017 року. — ISSN 1553-8133.

Посилання

[ред. | ред. код]