Сухомел Георгій Йосипович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сухомел Георгій Йосипович
Сухомел Георгій Йосипович.jpg
Народився 11 вересня 1888(1888-09-11)
хутір Голендри Бердичівського повіту Київської губернії (нині с. Миколаївка Козятинського району Вінницької області)
Помер 16 липня 1966(1966-07-16) (77 років)
м. Київ
Поховання
Громадянство Російська імперія, УРСР
Національність чех
Місце проживання м. Київ
Діяльність науковець
Відомий завдяки гідравліка та гідромеханіка
Alma mater Київський політехнічний інститут Імператора Олександра ІІ
Науковий ступінь доктор технічних наук
Відомі учні Смислов В.В., Розовський І.Л.
Заклад Інститут гідрології та гідромеханіки АН УРСР; Київський політехнічний інститут; Київський гідромеліоративний інститут
Членство НАН України
Посада директор Інституту гідрології та гідромеханіки АН УРСР
Батько Йосип (Йозеф) Іванович Сухомел
Мати Анна Кирилівна Сухомел (дівоче Фогель)
У шлюбі з Єлизавета Михаліївна Сухомел (в дівоцтві - Потапова)
Діти Катерина Георгіївна Сухомел
Нагороди Заслужений діяч науки і техніки України
Звання професор

Георгій Йосипович Сухомел (30 серпня (11 вересня) 1888 — 16 липня 1966) — український вчений у галузі гідравліки і гідромеханіки, академік АН УРСР (з 1951).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився Г. Й. Сухомел 11 вересня 1888 р. на чеському хуторі Голендри Бердичівського повіту Київської губернії (нині село Миколаївка Козятинського району Вінницької області).

Навчання[ред. | ред. код]

У 1902 р. закінчив церковно-приходську двокласну школу в с. Миколаївка. У 1903 р. вступив на навчання до реального училища Святої Катерини в Києві. У 1906 р. його відраховують з училища за участь у гуртку, який вивчав революційну літературу.

У 1908 р. Г. Й. Сухомел екстерном складає екзамени в училищі і отримує диплом. Того ж року вступає на механічний факультет Київського політехнічного інституту Імператора Олександра ІІ.

У 1914 р. закінчує інститут та отримує диплом інженера-технолога за спеціальністю «гідромеханіка» та чин 10-го класу в разі його роботи на цивільній службі.

Протягом 1914—1916 рр. професорський стипендіат на кафедрі гідравліки та гідромеханічних машин Київського політехнічного інституту Імператора Олександра ІІ.

Педагогічна та наукова робота[ред. | ред. код]

Впродовж 1914—1949 рр. викладач, завідувач кафедри гідравліки, декан Механічного факультету Київського політехнічного інституту.

З 1915 р. до 1959 р. викладач, завідувач кафедри гідравліки і використання водної енергії в Київському сільськогосподарському гідротехнічному училищі (нині Національний університет водного господарства та природокористування).

Протягом 1927—1958 рр. старший науковий співробітник, завідувач відділу гідравліки, директор Науково-дослідний інститут водного господарства України (нині Інститут гідромеханіки НАН України.

9 вересня 1936 р. Г. Й. Сухомел здобув вчене звання кандидата технічних наук без захисту дисертації.

У 1948 р. у Київському політехнічному інституті захистив докторську дисертацію на тему: «Питання теорії нерівномірного руху рідин у відкритих руслах і спорудах». Великої уваги вчений приділяв проведенню науково-дослідної роботи у галузі гідравліки та створенню експериментальної бази. За його ініціативи та під його керівництвом у Києві збудували три гідравлічні лабораторії: у 1926—1932 рр. — у Київському меліоративному інституті, 1937—1939 рр. — в Київському політехнічному інституті та у 1938—1940 рр. в Інституті гідрології АН УРСР. Сухомел Г. Й. розвинув теорію рівномірного руху рідин з вільною поверхнею у відкритих водотоках, експериментально встановив і теоретично довів можливість двох форм руху води у відкритих річищах і гідротехнічних спорудах. Вивчав рух суден по річках та каналах; результати цих досліджень стали основою для розробки рекомендацій з безпечного плавання у відкритих фарватерах. Вирішив низку проблем інженерної гідравліки. Г. Й. Сухомел — автор понад 100 наукових праць.

Помер Г. Й. Сухомел 16 липня 1966 р. в Києві та похований на Байковому цвинтарі.

Вшанування пам'яті вченого[ред. | ред. код]

У 1974 р. в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського сформовано особовий фонд вченого за № 25.

Основні наукові праці[ред. | ред. код]

  • Сухомел Г. И. Питательные насосы. — Киев: Изд-во Киевского отделения Сахартреста. — 1926. — 30 с.
  • Сухомел Г. Й. Гідравліка. — Київ: Вид-во Київського гідромеліоративного інституту. — 1927. — 384 с.
  • Сухомел Г. Й. Гідравліка: підручник для інженерно-меліоративних інститутів. — Харків-Київ: Держсільгоспвидав, 1933. — 280 с.

Література[ред. | ред. код]

  • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.
  • Коваленко С. М. Життєвий і творчий шлях академіка Г. Й. Сухомела // Україна-Чехія: історія та сьогодення / укладачі: С. М. Коваленко, Н. В. Морозова, В. М. Фендик. — Одеса: Вид-во «ВМВ», 2013. — С. 252—296.
  • Коваленко С. М. Життєвий і творчий шлях академіка Г. Й. Сухомела // З історії університетської освіти в Україні: 100-річчя Національного університету водного господарства та природокористування: монографія / за ред. В. М. Грома, В. І. Цибульського. — Рівне: НУВГП, 2015. — С. 63-84.