Сферична корова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
SphericalCow2.gif

Сферична корова чи сферичний кінь у вакуумі — це жартівлива метафора складних явищ реального життя, що подаються в формі відірваних від реальності моделей. Вона характерна передусім для жартів про теоретичну фізику, в яких з моделлю простіше виконувати обрахунки, але застосування цієї моделі в дійсності неможливе. Найраніша згадка метафори датується 1985 роком в книзі Джона Гарта «Розглянемо сферичну корову: курс вирішення проблем довкілля» (англ. Consider a Spherical Cow: A course in environmental problem solving)[1].

В анекдотах[ред. | ред. код]

« На одній фермі вироблялося мало молока, тому фермер звернувся до місцевого університету за допомогою. Був зібраний мультидисциплінарний колектив професорів, який очолив фізик-теоретик. Два тижні науковці обстежували корів і умови, в яких ті утримувались. Потім науковці повернулися до університету, а матеріали дослідження лишили керівнику. Незабаром той сказав фермеру: «У мене є рішення, але воно працює лише у випадку сферичних корів у вакуумі»[2]. «
« Один мільйонер дуже любив кінні перегони, але постійно робив ставку не на того коня і програвав. Тож він вирішив дізнатися наперед який кінь переможе і найняв біолога, математика й фізика. Він дав їм завдання, багато грошей і рік часу.

За рік біолог повідомив:

- Знаючи родовід кожного коня, успіхи його батьків, як його годували і як лікували, я можу точно сказати який кінь переможе.

Математик сказав:

- Маючи точні статистичні дані попередніх забігів коней, я можу приблизно назвати який з них переможе.

Фізик же сказав:

- Мені потрібно ще десять років, п'ятдесят мільйонів доларів, кілька помічників і лабораторія, але я вже побудував модель руху абсолютно пружного сферичного коня в вакуумі![3]

«

У популярній культурі[ред. | ред. код]

 • «Розглянемо сферичну корову» — заголовок книги 1985 року про вирішення проблем за допомогою спрощених моделей[4].
 • «Сферична корова» була вибрана як кодова назва для дистрибутиву Linux Fedora 18[5].
 • В епізоді ситкому «Теорія великого вибуху» цей жарт розповідає доктор Леонард Гофстадтер, згадуючи «кулястих курчат у вакуумі»[6].
 • В одному епізоді британської телепрограми з поточних справ «Brass Eye», присвяченому правам тварин, ведучий Кріс Морріс намагався залучити гостя Олівера Скіта до дискусії про етику використання сферичних корів у виробництві м'яса[7].
 • У відеогрі Overwatch персонаж Сигма має репліку «Ах, прямо як сферична корова?».
 • Хорхе Луїс Борхес ще в 1967 році виділяв у своїй «Книзі вигаданих істот» особливий тип істот кулястих.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Mayer, F.J.; Steele, J.T.; Larsen, J.T. (23 червня 1980). Simple spherical ablative-implosion model. Процитовано 27 червня 2020. 
 2. Lee, Timothy B. (4 вересня 2013). The Coase Theorem is widely cited in economics. Ronald Coase hated it.. Washington Post (амер.). ISSN 0190-8286. Процитовано 27 червня 2020. 
 3. Сферический конь в вакууме | Объединение учителей Санкт-Петербурга. www.eduspb.com. Процитовано 27 червня 2020. 
 4. Consider a Spherical Cow, John Harte. www.uscibooks.com. Архів оригіналу за 3 серпня 2020. Процитовано 27 червня 2020. 
 5. Fedora 18 Is Codenamed The Spherical Cow - Phoronix. www.phoronix.com. Архів оригіналу за 23 березня 2018. Процитовано 27 червня 2020. 
 6. When nerds go viral. The Vancouver Observer (англ.). Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 27 червня 2020. 
 7. Brass Eye. eroticworldofkris.tripod.com. Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 27 червня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]