Сюрикен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Різні сюрікени

Шуріке́н (яп. 手里 剣) (дослівний переклад: «лезо, приховане в руці»)[1] — японська метальна зброя прихованого носіння (хоча іноді використовувалося і для ударів). Являє собою невеликі клинки, виготовлені за типом повсякденних речей: зірочок, голок, цвяхів, ножів, монет тощо.

Як правило, в арсеналі воїна шурікени були додатковою зброєю, що додавалися до меча катани або спису ярі, але часто саме вони грали вирішальну тактичну роль в битвах. Мистецтво володіння шурикенами, відоме як шурикен-джицу, викладалося в якості другорядної навички в багатьох відомих школах: Яґю Рю, Каторі Шінто Рю, Ітто Рю, Кукішін Рю, Тогакуре Рю.[2]

Опис[ред.ред. код]

Довжина бо-шурікена коливається від 12 до 21 см, а вага від 35 до 150 г. Зброя кидається різними способами: через голову, знизу, збоку і назад, і в кожному з варіантів лезо за допомогою пальців направляється в потрібний бік. Не слід плутати бо-шурікен і зброю типу куна (ударну і точкову зброю, яка теж іноді використовувалася як метальна). Саме ж слово «бо» з японської мови означає «голка».

Існує два основних методи кидка бо-шурікен: Дзікі да-хо і хан-тен да-хо. У першому випадку лезо перед попаданням в ціль не обертається, а в іншому - обертається.

Бо-шурікен виготовлялися за зразком повсякденних предметів і мають різні розміри і форму. Деякі з них отримали назви від свого прабатька: кугі-гата (форма цвяха), арі-гата (форма голки), танго-гата (форма ножа), інші були названі з предметів, на які вони були схожі: око-гата (форма списа), мацуба-гата (форма соснової голки).

Різні майстри-зброярі наносили на сюрікен різну інформацію, котра (як вони вважали) повинна була полегшити життя воїна-ніндзя.

Схожі знаряддя[ред.ред. код]

Існують інші знаряддя, що нагадують бо-шурікен за формою: «когай» (шпилька), «Когат» (ніж) і «хасі» (палички для їжі), але вони не асоціювалися зі школою сюрікен-дзюцу і використовувалися тільки досвідченим майстром в підходящому для цього випадку.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Sogubudo. Введение в сюрикэн-дзюцу и краткая история искусства. Архів оригіналу за 2012-02-16. Процитовано 2009-05-29. 
  2. Федеральный закон« "Об оружии" от 13.12.1996 N 150-ФЗ». Консультант-плюс. Архів оригіналу за 2012-02-16. Процитовано 2009-05-29.