Голка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Швейна голка

Го́лка, діал. игла[1] — довгий тонкий загострений інструмент з твердого матеріалу (раніше з кістки). Найвідомішими є швацькі голки з голковим вушком для нитки з одного боку. Використовується для руйнування або деформації об'єкта з метою здобуття яких-небудь нових властивостей об'єкта або його подолання. Унаслідок незначної площі вістря голки сила, прикладена уздовж голки, зосереджується на невеликій ділянці. Ця обставина дозволяє голкам протикати матеріал, твердість якого менша від твердості матеріалу голки. Голкою називаються також багато інших предметів, що мають подібну форму.

Історія[ред. | ред. код]

Людина винайшла голку задовго до відкриття металу. Спершу її виготовляли з риб'ячих кісток, проколюючи дірку у тупому кінці кістки. Знайдені давні голки були зроблені з кісток птахів, колючок дерев та кущів. Такими голками первісна людина шила собі одяг зі шкіри тварин. Металеві голки з'явилися з початком епохи металів. З доби раннього заліза вони набувають широкого поширення. І вже на початок нашої ери практично витісняють кістяні аналоги. На долю голки зміни випадали не часто. Цей простий предмет стійко увійшов у наш побут, став справжнім символом працьовитості. «Голкою та бороною село стоїть», — казали в давнину. Зараз їх виготовляють зі спеціальної сталі; випускається понад 25 видів голок для шиття. Назви їхні говорять самі за себе: швейні, вишивальні, шорні, кушнірські, мішкові, парусні, хірургічні тощо.

Види голок[ред. | ред. код]

Голка для швейної машинки

За призначенням голки поділяють на:

Швацькі голки[ред. | ред. код]

Вони в свою чергу розділяються на ручні та машинні. До ручних можна віднести стандартні голки з вушком для нитки, вишивальні, лимарські, вітрильні. Машинні голки використовуються у швацьких машинах. Швацькі голки бувають різні за розміром і формою. При роботі вибирається розмір голки, відповідний структурі матеріалу і вигляду ниток. Номер голки зазвичай пишеться в сотих долях міліметра (70, 90, 120); чим більший номер, тим товстіша голка. Існують голки з гладким вістрям — для розсовування з мінімальним пошкодженням ниток тканинних матеріалів, і голки з гострими кромками — для прошивки шкіри, гуми, нетканинних матеріалів тощо, голки із закругленим кінцем — для в'язаних полотен, трикотажу.

Медичні голки[ред. | ред. код]

Докладніше: Медичні голки

Характерна властивість цих голок — стерильність. Ін'єкційні та пункційні голки часто застосовуються з шприцами

  • Ін'єкційні голки — призначені для введення рідких речовин (ін'єкцій), у тому числі й крапельницями
  • Пункційні голки — призначені для забору рідини з органів
  • Хірургічні голки — для зшивання біологічних тканин.

Дерев'яні голки[ред. | ред. код]

Дерев'яні голки (глиці) використовувалися для нанизування листя капусти, тютюну і т. ін., плетіння сітей, килимів[2].

Інші технічні[ред. | ред. код]

До них належать голки клапанів, голки розпилювачів, звукознімальні голки тощо.

Голки природного походження[ред. | ред. код]

Найчастіше використовуються живими істотами (тваринами, рослинами, бактеріями тощо) для захисту від зовнішніх ворогів, мінімізації втрат або з метою з'єднання з якою-небудь поверхнею (наприклад, їжаки і дикобрази захищені голками, також голками захищені рослини — акація, кактуси та інші). Деякі мікроорганізми також мають голки, завдяки яким можуть «чіплятися» за поверхню і утримуватися на ній.

Галерея[ред. | ред. код]

Голки і кістяні вироби доісторичного періоду, Національний музей, Прага.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Гуцульські говірки : короткий сл. Львів. 1997. 
  2. Глиця // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Голка

Джерела[ред. | ред. код]

  • Великий тлумачний словник сучасної української мови (з. Дод., допов. на CD) / Уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел. — К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 2009. — 1736 с.: іл. — ISBN 966-569-013-2