Сяйво падає з небес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сяйво падає з небес
Brightness Falls from the Air
Жанр наукова фантастика
Автор Джеймс Тіптрі-мол.
Мова англійська
Опубліковано лютий 1985
Видавництво Tor Books
ISBN-10: 0-312-93097-6

«Сяйво падає з небес» (англ. Brightness Falls from the Air) — науково-фантастичний роман Джеймса Тіптрі-молодшого, події якого розгортаються у тому ж вигаданому всесвіті, що й збірна «Зоряний рифт» 1986 року.

Сюжет[ред. | ред. код]

У романі, який порівнювали із містичним вбивством у заміському будинку[1], роман розповідає історію шістнадцяти людей, які опиняються на ізольованій планеті Дамієм, щоб стати свідком приходу «нового фронту» з «Мертвої Зірки»: на сторінках книги розкривається правда про мотиви цих туристів, знищення зірки та розкрита причина ізоляції Дамієма.

Відгуки[ред. | ред. код]

Два романи Тіптрі отримали менше уваги, ніж її оповідання: «Енциклопедія наукової фантастики» стверджує, що Тіптрі менше контролювала власні почуття, також вона критикує «моменти явної сентиментальності» та «надмірність загравання» в «Сяйво падає з небес»[2]. Біограф Тіптрі, Джулі Філліпс, вважала, що перебільшена умовність цього роману — це відповідь на критику Альгіса Будріса щодо її сюжетів, яку Філліпс вважає, що письменниця брала занадто близько до серця[3].

Грем Слейт, дописувач журналу «Локус», не погоджується з аспектами оцінки роману Філліпс та Клюта, стверджуючи, що робота Тіптрі після розкриття її особистості не отримала належної уваги. Хоча він класифікує «Сяйво падає з небес» як мелодрама, водночас стверджує, що роман володіє «надзвичайною силою», а Тіптрі «демонструє у цій книзі уважність до інших питань, вочевидь до візуальних, яких немає в жодному іншому творі»[1].

Японський переклад, виданий «Hayakawa Publishing», отримав премію Сейун 2008 року за найкращий зарубіжний роман.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Graham Sleight. Yesterday's Tomorrows: James Tiptree, Jr. Процитовано 2017-01-21. 
  2. John Clute and Peter Nicholls. James Tiptree, Jr. Процитовано 2017-01-21. 
  3. Phillips, Julie (June 2007). James Tiptree, Jr.: The Double Life of Alice B. Sheldon. Picador. с. 444. ISBN 978-0-312-42694-1.