Шікітей Самба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шікітей Самба
яп. 式亭三馬
Shikitei Sanba.jpg
Народився 1776[1][2][…]
Едо, Toshima Districtd, Провінція Мусасі[4]
Помер 1822[1][2][…]
Громадянство
(підданство)
Японія
Діяльність письменник, романіст, поет
Мова творів японська[1]
Роки активності з 1794

Сікітей Самба (яп. 式亭三馬, しきていさんば; 17761822) — японський письменник періоду Едо. Працював у жанрах ліричної сатири, романів для дорослих, популярних оповідань для простолюдинів. Справжнє ім'я — Кікучі Хісанорі (яп. 菊地久徳, しげたさだかず).

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Шікітей Самба народився 1776 року в місті Едо, в сім'ї міщанина. Ще в юному віці він почав писати короткі оповідання в жартівливому жанрі ґесаку. Самба, як більшість тогочасних мешканців Едо, був носієм гедоністичного світогляду, але мав задатки торговця. Він керував невеликою аптекою в районі Ніхонбаші, в якій окрім ліків продавав парфуми і зубну пасту власного виробництва. На продажі цих нехитрих, але добре розрекламованих товарів, Самба розбагатів.

Перший комедійний твір «Лялькарі цього світу»[5] Самба опублікував 1794 року. Він приніс йому визнання письменника. Самба працював у комедійному жанрі до початку реформ Кансей, але після введення жорстокої цензури перейшов на епічно-героїчний жанр. 1806 року він видав «Оповідання про негідника Юкі Таро»[6], взявшись за видання ілюстрованих повістей у стилі ґокан.

З кінця 18 століття Самба працював також у жанрі сатирично-куртуазних романів, реалістично змальовуючи роль куртизанок і повій в японському суспільстві. Він активно вживав діалоги, жарти, анекдоти та діалектизми в своїх творах. Найуспішнішими роботами Самби стали романи «Сучасні лазні» та «Сучасні перукарні»[7]. На противагу Джіппеншя Ікку, він висміював японський соціум не через вигаданих персонажів, а реальних людей повсякдення, детальо описуючи їхні пристрасті, звички, душевні поривання.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Рубель В. А. Японська цивілізація: традиційне суспільство і державність. — К. : «Аквілон-Прес», 1997. — 256 с. — ISBN 966-7209-05-9.