Тактична медицина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тактична медицина — це надання допомоги на догоспітальному етапі націлене передусім на усунення попереджуваних причин смерті, за принципами, що враховують загрозу від бойових дій чи активного стрільця[1][2].

Тактична медицина виокремилась в окремий напрям після появи настанов ТССС, ТЕСС та подібних до них настанов і програм навчання[3][4].

Розділяють тактичну медицину власне в умовах боєвих дій та тактичну екстрену медицину. Солдати зазвичай молоді, з незначною кількістю хронічних захворювань. Відповідно ймовірність смерті від інших причин, окрім тих, що спричиняють поранення, невелика. При наданні допомоги цивільним особам в тактичних умовах слід враховувати можливість наявності хронічних захворювань, зокрема і серцево-судинних.

Історія виникнення[ред. | ред. код]

У першій половині 1990-х у США та Великій Британії були проведені дослідження по розробці стандартів догоспітальної допомоги в умовах бойових дій[5]. Зокрема Командування спеціальних операцій США у 1993 році фінансувало 2-річне дослідження по покращенню допомоги пораненим на полі бою. Результатом дослідження була перша редакція рекомендацій Tactical Comat Casualty Care (ТССС)[3]. Паралельне та незалежне дослідження проводилось і у Великій Британії, де на основі ATLS було розроблено курс для Спеціальної повітряної служби та Спеціальної човнової служби[5].

У 1996 було опубліковано статтю, де докладно описані американські настанови щодо догоспітальної допомоги «Тактична допомога пораненим в умовах бойових дій» (англ. Tactical Combat Casualty Care, ТССС або ТС3). Настанови переглядаються щорічно комітетом з військових лікарів та парамедиків із залученням військових різних спеціальностей та різних родів військ. Зараз подібними стандартами користуються більшість армій НАТО[3].

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Цілі ТССС: надати допомогу пораненому, запобігти додаткових травм у військовослужбовців, завершити місію. В тактичній медицині пріорітненим є виконання тактичної задачі.

Стандарти ТССС розроблені комітетом ТССС. Вони переглядаються та оновлюються кожний рік. Настанови щодо догоспітальної допомоги «Тактична допомога пораненим в умовах бойових дій» (ТССС) є у двох варіантах ТССС-МР - для медичного персоналу та ТССС-АС - для усіх комбатантів.

ТССС-АС, побудований на основі ТССС-МР, він розрахований для усіх бійців, отож, він спрощений. Відповідно, надається менший об'єм допомоги.

На полі бою є три категорії поранених:

 1. Солдати, які все-одно помруть;
 2. Солдати, які все-одно виживуть;
 3. Солдати, смерті яких можна запобігти, якщо негайно вжити правильних рятувальних заходів (7-15%).

До 87% смертей у бою відбуваються до того, як поранений дістанеться до  лікарняного закладу. Доля поранених часто залежить від людини, що перша надає їм допомогу.

Превентивні смерті — це смерті яким можна було запобігти, надавши першу медичну допомогу[6]. Головними причинами превентивних смертей на полі бою є критична(масова) кровотеча - 60%, напружений пневмоторакс - 33%, непрохідність дихальних шляхів - 6%. Алгоритм надання допомоги побудований таким чином: від стабілізації найбільш загрожуючих станів до менш загрожуючих. Так, від масивної кровотечі смерть настає від декількох десятків секунд до декількох хвилин, від непрохідності дихальних шляхів від 2 до 7 хвилин, від напруженого пневматораксу від декількох десятків хвилин до декількох годин.

Допомога під час бойових дій поділяється на три етапи(зони):

 • допомога під вогнем (червона зона) - Care Under Fire;
 • допомога в тактичнах умовах (жовта зона) - Tactical Field Care;
 • допомга в умовах евакуації (зелена зона) - Tactical Evacuation Care.

В кожній зоні об'єм допомоги різний. Він залежить від тактичної ситуації. Червона зона - зона під прямим вогнем противника. Профіль - максимально низький. В цій зоні усуваються лише найбільш загрозливі стани - зупинка критичної кровотечі за допомогою накладання джгута, який рекомендований Комітетом ТССС. Важливо завжди пам'ятати про власну безпеку.

Алгоритми надання допомоги[ред. | ред. код]

MARCH

M - Massive Bleedings

A - Airway

R - Respiration

C - Circulation

H - Hypothermia

Тактична медицина в Україні[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. LCol Erin Savage; Maj Colleen Forestier; LCol Nicholas Withers; Col Homer Tien; Capt Dylan Pannell (2011 Dec). Tactical Combat Casualty Care in the Canadian Forces: lessons learned from the Afghan war. Canadian Journal of Surgery[en]. с. 54(6 Suppl): S118–S123. PMC 3322653. doi:10.1503/cjs.025011. Процитовано 2017 Dec. 
 2. Tactical Medicine. Valkyries Austere Medical Solutions. Процитовано 24.12.2017. 
 3. а б в Butler FK Jr; Blackbourne LH (2012). Battlefield trauma care then and now: a decade of Tactical Combat Casualty Care. The Journal of Trauma and Acute Care Surgery[en]. с. 73(6 Suppl 5):S395–402. PMID 23192061. doi:10.1097/TA.0b013e3182754850. 
 4. Butler FK Jr (2017). Tactical Combat Casualty Care: Beginnings. Wilderness & environmental medicine (Journal)[en]. с. S12–17. PMID 28284483. doi:10.1016/j.wem.2016.12.004. 
 5. а б Butler FK Jr1; Hagmann J; Butler EG. (1996 Aug). Tactical combat casualty care in special operations. Military Medicine[en]. с. Suppl:3–16. Процитовано 24.12.2017. 
 6. Cristina Helena Costanti Settervall; Cristiane de Alencar Domingues; Regina Marcia Cardoso de Sousa; Lilia de Souza Nogueira (Apr. 2012). Preventable trauma deaths. Revista de Saúde Pública. с. vol.46 no.2. doi:10.1590/S0034-89102012005000010. Процитовано 24.12.2017. 

Посилання[ред. | ред. код]