Талігу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Талігу
Народився невідомо
Помер 1309
·вбивство
Національність монгол
Діяльність Хатун
Титул хан Чагатайського улусу
Посада хан
Термін 1308—1309 рік
Попередник Кончек
Наступник Кепек-хан
Конфесія іслам
Рід Чингізиди
Батько Кадан
Брати, сестри Буга-Тимур

Талігу (*д/н — 1309) — 12-й хан Чагатайського улусу в 13081309 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про його походження існують суперечливі відомості: за одними він був сином Кадакчі і онуком Бурі-хана (нащадка Чагатая); за іншими — сином Кадана (найпевніше, саме Када'ана) сина великого кагана Угедея. Остання версія є більш вірогідною з огляду на діяльність Талігу на троні. Замолоду прийняв іслам, прийнявши ім'я Хизр.

На момент смерті хана Дуви, правителя Чагатайського улусу, він мав приблизно 40—45 років. Після смерті хана Кончека захопив владу в улусі. З самого початку піддав гонінням нащадків Дуви та Хайду. Водночас намагався силою впроваджувати іслам. Усе це викликало невдоволення. Війська чагатаїдів на чолі з Кепек-ханом за підтримки Чапар-хана, сина Хайду виступили проти Талігу. Втім, останній доволі успішно став діяти проти бунтівників. Проте остаточно перемогти їх не зміг, тоді зібрав курултай для вирішання питання володарювання. Під час цього Кепек-хан з загоном напав на ставку Талігу, якого було вбито. Новим ханом став Кепек-хан.

Джерела[ред. | ред. код]

  • René Grousset (1970). The Empire of the Steppes: A History of Central Asia. New Brunswick, N.J: Rutgers University Press. ISBN 978-0-8135-1304-1
  • Караев О. Чагатайский улус. Государство Хайду. Могулистан. — Бишкек, 1995 — С. 37 (рос.)