Тельсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема, на якій зображений тельсон креветки

Тельсон — анальна лопать ракоподібних. Особливий відділ тіла, не гомологічний сегментам, який містить анальний отвір. Від сегментів відрізняється тим, що не має власного ганглія черевного нервового ланцюжка і ніколи не несе справжніх кінцівок. В ембріональному розвитку закладається позаду зони росту, формує сегменти, і не містить зачатків целомічних порожнин.

У багатьох ракоподібних тельсон несе фурку, або фуркальні гілки — зазвичай нерозчленовані придатки, часто озброєні шипами або щетинками. У гіллястовусих раків великий тельсон носить назву постабдомен, так само його іноді називають і конхостраком. Серед фахівців з копепод, прийнято називати тельсон останнім черевним сегментом, що слід враховувати при підрахунку числа черевних сегментів під час користування визначниками.

У десятиногих ракоподібних з групи Macrura тельсон входить до складу т.зв. «хвостового плавця». Він бере участь у забезпеченні «реакції втечі», коли рак (або креветка), кілька разів з силою підгинаючи черевце, швидко пливуть заднім кінцем тіла вперед.

У деяких посібниках тельсоном прийнято також називати хвостовий шип мечохвостів і останній відділ метасоми скорпіонів, на якому розташований отруйний шип. Однак таке вживання цього терміна не рекомендується, тому що обидві ці структури не гомологічні тельсону ракоподібних. До складу шипа мечохвостів входять кілька сегментів, що злилися з тельсоном, а у скорпіонів останній (шостий) відділ метасоми, ймовірно, є лише частиною анальної лопаті, оскільки анальний отвір знаходиться у них на останньому (п'ятому) сегменті метасоми.

Див. також[ред. | ред. код]