Термоплазма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Термоплазма
Thermoplasma acidophilum
Thermoplasma acidophilum
Біологічна класифікація
Домен: Археї (Archaea)
Тип: Euryarchaeota
Клас: Thermoplasmata
Ряд: Thermoplasmatales
Родина: Thermoplasmataceae
Рід: Термоплазма (Thermoplasma)
Darland et al. 1970
Види
 • Thermoplasma acidophilum
 • Thermoplasma volcanium
 • Thermoplasma sp. P61
 • Thermoplasma sp. S01
 • Thermoplasma sp. S02
 • Thermoplasma sp. XT101
 • Thermoplasma sp. XT102
 • Thermoplasma sp. XT103
 • Thermoplasma sp. XT107
Посилання
EOL logo.svg EOL: 97661
ITIS logo.svg ITIS: 951590
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 2302
Fossilworks: 288520

Термопла́зма (Thermoplasma) — рід архей, представники якого (разом із спорідненим родом Ферроплазма) не мають клітинної стінки. Представники роду екстремальні ацидофіли і термофіли, що оптімально ростуть у складних середовищах при температурах близьких до 55 °C та кислотності pH 2. Зараз добре описані два вида термоплазм: Thermoplasma acidophilum і Thermoplasma volcanium. Ці археї — факультатівні аероби, що можуть рости аеробно або за допомогою сірчаного дихання. Більшість штамів термоплазм виділені з відходів вугілля, піриту або інших органічних речовин, що спонтанно нагріваються, звичайно елементів порожньої породи вугольних шахт. Спонтанне нагрівання таких речовин створює добрі умови для росту термоплазм, які харчуються органічними речовинами цих середовищ. Вид Thermoplasma volcanium, відкритий у 1988 році, був ізольований з гарячих кислих ґрунтів, зібраних у різних частинах світу. Його представники відрізняються значною рухливістю за допомогою численних джгутиків.

Щоб витримати осмотичний тиск без клітинної стінки та витримати подвійні екстремальні умови високих температур та високої кислотності, термоплазма розвинула унікальну структуру мембрани. Її мембрана містить матеріал ліпоглікан, що нагадує ліпосахариди. Ця речовина складається з тетраетерного ліпідного моношару з манозними або глюкозними групами. Ця молекула складає основну частину ліпідів організму. Мембрана також містить глікопротеїни, але не стероли. Такий склад робить мембрану стійкою до кислих гарячих середовищ.

Геном термоплазми також дуже цікавий. Як і мікоплазма, термоплазма має дуже маленький геном, лише 1,5 Mbp (мільйонів пар основ). На додаток, ДНК термоплазми утворює комплекс з дуже основними (позитивно зарядженими) білками, які оранізують ДНК в глобулярні частинки, що нагадують нуклеосоми еукаріотичних клітин. Цей білок гомологічний основним гістонам еукаріотів. Подібні білки були знайдені ще в кількох видів Euarchaeota.

Посилання[ред.ред. код]

 • Madigan, M.T. and Martinko, J.M. (2005). Brock Biology of Microorganisms, 11th Ed. (англійська). Pearson Prentice Hall. 
 • Ruepp, A., Graml, W., Santos-Martinez, M.-L., Koretke, K.K., Volker, C., Werner Mews, H., Frishman, D., Stocker, S., Lupas, A.N. and Baumeister, W. (2000). The genome sequence of the thermoacidophilic scavenger Thermoplasma acidophilum. Nature (англійська) 407. с. 508–513.  [1]

Зовнішні посилання[ред.ред. код]