Тореадори з Васюківки (книга)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тореадори з Васюківки
Обкладинка Тореадори з Васюківки.jpeg
Обкладинка книги видавництва
«А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»,
2004 р.
Жанр пригодницький
Автор Всеволод Нестайко
Мова українська
Написано 1963 — 1970
Опубліковано 1973
Q: Висловлювання у Вікіцитатах

Тореадори з Васюківки — пригодницька повість українського письменника Всеволода Нестайка, написана у 1963–1970 роках. Вперше видавалася у 70-х роках видавництвами «Веселка» та «Школа». Книга перекладена близько 20 іноземними мовами й унесена до списку Андерсена.

Сюжет[ред.ред. код]

Повість складається з трьох частин (видавалися і як окремі повісті): «Пригоди Робінзона Кукурузо», «Незнайомець із тринадцятої квартири» та «Таємниця трьох невідомих». Героями повістей є Ява Рень та Павлуша Завгородній (у ранніх редакціях — Криворотько).

Кожен з епізодів має власний сюжет, пов'язаний з попереднім виключно за допомогою основних персонажів. Головними героями книги є прості школярі з села Васюківка — Павлуша Завгородній (у ранніх редакціях — Криворотько) і Ява Рень. Шибайголову Яву та більш спокійного й розважливого Павлушу об'єднує щире бажання прославитися на весь світ. Для цього вони впродовж всієї трилогії намагаються стати тореадорами, зловити іноземних шпигунів зі свого села, підкорити Київ та багато іншого. Головне послання книги — справжня дружба, самопожертва, готовність прийти на допомогу нужденній людині.

Історія[ред.ред. код]

Письменник розповів таке: "Василь Євдокименко — художник, який оформляв мої книжки, одного разу розповів про школярів, які заблукали в кукурудзі й змогли вийти тільки тоді, як у селі на стовпі забалакало радіо. Так в оповіданні «Пригода в кукурудзі» вперше з'явилися Ява й Павлуша, герої всієї трилогії «Тореадори з Васюківки».[1].

Перший епізод автором було згодом значно перероблено. При цьому в наступних повістях залишилися згадки видалених при переробці сюжетних ліній (перша поїздка з класом до Києва, гра в «похорон фараона» на баштані).

За часів незалежної України книжку перевидавали видавництва «Навчальна книга — Богдан» (спільно з «Веселкою») та «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Останнє видання дещо відрізняється від оригінальної редакції, автор видалив ідеологічні нашарування та деталі, що незрозумілі сучасним дітям, і додав нові сюжети.[2]

Книгу включено до шкільної програми з літератури[3].

Екранізації[ред.ред. код]

1965 року оповідання «Тореадори з Васюківки» (одне з двох оповідань, з яких виріс цей роман) екранізувала Харківська студія телебачення (див. фільм «Тореадори з Васюківки»).

Твір у підручниках[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]