Традиційне знання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Файл:Prelesne 0031.jpg
Традиційні знання дуже часто відкладаються на підсвідомості носіїв того чи іншого культурного середовища. Гарним прикладом втілення традиційних знань є дитяче мистецтво.

Традиційні знання (ТЗ, англ. traditional knowledge, indigenous knowledge) — сталі традиції, звичаї, знання та практики регіональних або місцевих корінних спільнот. На відміну від фольклору, що охоплює лише культурні явища, ТЗ можуть стосуватися прикладних знань у галузі хімії, фізики та медицини.

Причини для юридичного захисту

[ред. | ред. код]

Оскільки традиційні знання є концентрованим досвідом попередніх поколінь, люди, які професійно володіють цими знаннями, можуть використовувати їх для надання комерційних послуг та вироблення промислових продуктів. Прикладами можуть бути практики йоги, які широко використовуються сучасними центрами дозвілля та здоров'я, нетрадиційні медичні препарати на зразок жень-шень, мумійо або соку ноні, східні бойові мистецтва.

Сама комерціалізація ТЗ не шкодить суспільству і у випадку цивілізованого використання ТЗ може бути корисною для тих спільнот, що володіють цими ТЗ. Однак дуже часто в окремого підприємця або підприємства виникає бажання монополізувати ТЗ, використовуючи для цього такі механізми захисту інтелектуальної власності як патенти або авторське право. Саме з метою запобігання такому незаконному використанню було розроблено механізми юридичного захисту ТЗ.

Право інтелектуальної власності

[ред. | ред. код]
Файл:Image:Prelesne 0022.jpg
Комерціалізація традиційних знань та неконтрольоване або завуальоване поширення на традиційні знання механізмів захисту інтелектуальної власності може призвести до обмеження доступу до цих знань.

У наш час у праві інтелектуальної власності існують два підходи до захисту ТЗ. Перший підхід, який умовно називають «негативним» полягає у створенні механізмів, що унеможливлюють реєстрацію ТЗ як об'єктів інтелектуальної власності. Наприклад, окремі країни створили бази ТЗ для того, аби включити ці знання до рівень техніки.

Права людини

[ред. | ред. код]

Багато спеціалістів у галузі традиційних знань звертають увагу на те, що захист ТЗ належить не до системи юридичного захисту інтелектуальної власності, а до системи захисту прав людини. В основі механізму захисту інтелектуальної власності лежить комерційний інтерес зацікавлених осіб. На противагу цьому, ТЗ базуються на культурних та духовних традиціях. Неналежне використання та комерціалізація ТЗ можуть грубо порушити звичаї та традиції культурної спільноти, що володіє цими знаннями.