Ундина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Унди́на (нім. Undine від лат. unda — «хвиля») — в фольклорі народів Європи (німецькі сказання, повір'я народів Прибалтики, почасти давньогрецькі міфи) — духи води, русалки. Це прекрасні дівчата, іноді з риб'ячими хвостами, які виходять з води і розчісують своє волосся, співом і красою заманюючи подорожніх у глибини. Можуть погубити їх або зробити коханими в підводному царстві. Спокушають чоловіків, тому що, якщо народять дитину від земної людини — зможуть отримати безсмертну душу[1].

За легендами, людина, діставши цвіт папороті, зможе безперешкодно дивитися на ундін, не піддаючись їхній чарівності і навіть заручитися їхньою допомогою в польових роботах, оскільки ундіни можуть керувати погодою, насилаючи дощі.

Характеристики ундін[ред.ред. код]

Відповідно до теорії, висунутої Парацельсом, «ундіна є русалкою або духом води. Ундіни зазвичай живуть в лісах де є озера та водоспади. У них гарні голоси, які іноді чутні як шум води. Згідно з деякими легендами, ундіни не можуть отримати душу назад, якщо вони виходять заміж за чоловіка і народжуючи йому дитину». Цей аспект зробив їх популярним мотивом в романтичній і трагічної літературі.

У 18 столітті, в Шотландії, ундін також називали примарами води, тому що вони не боялися її, як і інші примари, такі як келпи.

Сон Ундіни[ред.ред. код]

У німецькій казці відомій як «Сон Ундіни», Ундіна є русалкою. Вона дуже красива і, як всі німфи, безсмертна. Однак, якщо вона закохується в смертну людину і народжує дитину, то втрачає своє безсмертя.

Ундіна зрештою закохалася в красивого лицаря, сера Лоуренса, і вони одружились. Коли вони обмінюються клятвами, Лоуренс обіцяє назавжди любити і бути вірним їй. Через рік після шлюбу, Ундіна народила йому дитину. З цього моменту вона починає старіти. Як тільки фізична привабливість ундіни починає щезати, Лоуренс втрачає інтерес до дружини.

Одного разу Ундіна, йдучи повз стайню, почула знайоме хропіння чоловіка. Коли вона увішла, то побачила, що Лоуренс лежить в обіймах іншої жінки. Ундіна тикає пальцем в нього, намагаючись знищити його поглядом. Після чого проклинає його, заявивши:

«Ти поклявся бути вірним мені і віддав мені свій подих, і я прийняла твою клятву. Нехай буде так. З тих пір, поки ви не спите, ви будете мати своє дихання, але якщо ви заснете, то це дихання буде взято від тебе, і ти помреш!»

Синдром Ундіни[ред.ред. код]

Докладніше: Синдром Ундіни

Казка є підґрунтям, що пояснює походження назви «Синдрому ундіни»: Природженого центрального синдрому гіповентиляції (CCHS), важка форма якого відома як апное уві сні. CCHS призводить до втрати контролю дихання, що призводить до необхідності свідомо ініціювати кожен вдих. При відсутності лікування пацієнт з CCHS помирає.

Алхімія[ред.ред. код]

У середньовічних алхіміків ундіни — одні з чотирьох управителів елементів природи — елементалів, духів стихій. Вони управляють водною стихією.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]