Ундіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ундіна — (від лат. unda — «хвиля»; литовск.: Ундіне — Undine Deive, Vandenyje, Ондіна) в фольклорі народів Європи (німецькі сказання, повір'я народів Прибалтики, почасти давньогрецькі міфи) — духи води, русалки. Це прекрасні дівчата, іноді з риб'ячими хвостами, які виходять з води і розчісують своє чудові волосся, співом і красою заманюючи подорожніх у глибини. Можуть погубити їх або зробити коханими в підводному царстві. Спокушають чоловіків, тому що, якщо народять дитину від земної людини — зможуть розраховувати на безсмертну душу[1].

За легендами, людина, діставши цвіт папороті, зможе безперешкодно дивитися на ундін, не піддаючись їх чарівності і навіть заручитися їхньою допомогою в польових роботах, так як ундіни можуть управляти погодою, насилаючи дощі.

Характеристики Ундін[ред.ред. код]

Відповідно до теорії, висунутої Парацельсом, «Ундіна є русалкою або духом води. Вони зазвичай живуть в лісах де є озера та водоспади. У них гарні голоси, які іноді чутні як шум води. Згідно з деякими легендами, ундіни не можуть отримати душу назад, якщо вони виходять заміж за чоловіка і народжуючи йому дитину. Цей аспект зробив їх популярним мотивом в романтичній і трагічної літературі.

У 18 столітті, в Шотландії, Ундін також називали примарами води, тому що вони не боялися її, як і інші примари, такі як келпи.

Сон Ундіни[ред.ред. код]

У німецькій казці відомій як Сон Ундіни, ундіна є русалкою. Вона дуже красива і, як всі німфи, безсмертна. Однак, якщо вона закохується в смертну людину і народжує дитину, то втрачає своє безсмертя.

Ундіна зрештою закохалася в красивого лицаря, сера Лоуренса, і вони одружились. Коли вони обмінюються клятвами, Лоуренс обіцяє назавжди любити і бути вірним їй. Через рік після шлюбу, Ундіна народила йому дитину. З цього моменту вона починає старіти. Як тільки фізична привабливість Ундини починає щезати, Лоуренс втрачає інтерес до дружини.

Одного разу Ундіна, йддучи повз стайню, почула знайоме хропіння чоловіка. Коли вона увішла, то побачила, що Лоуренс лежить в обіймах іншої жінки. Ундіна тикає пальцем в нього, намагаючись знищити його поглядом. Після чого проклинає його, заявивши:

«Ти поклявся бути вірним мені і віддав мені свій подих, і я прийняла твою клятву. Нехай буде так. З тих пір, поки ви не спите, ви будете мати своє дихання, але якщо ви заснете, то це дихання буде взято від тебе, і ти помреш!»

Синдром Ундіни[ред.ред. код]

Докладніше: Синдром Ундіни

Казка є підгрунтям, що пояснює походження назви "Синдрому Ундіни": Природженого центрального синдрому гіповентиляції (CCHS), важка форма якого відома як апное уві сні. CCHS призводить до втрати контролю дихання, що призводить до необхідності свідомо ініціювати кожен вдих. При відсутності лікування пацієнт з CCHS помирає.


Алхімія[ред.ред. код]

У середньовічних алхіміків ундіни — одна з чотирьох управителів елементалів, духів стихій. Вони управляють водною стихією.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]