Фарук Бег

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фарук Бег
Автопортрет
Народився 1547(1547)
Тебриз
Помер 1619
Аґра
Підданство Імперія Великих Моголів
Національність калмик
Діяльність художник
Галузь Могольський живопис
Відомі учні Ali Riza (The Bodleian Painter)d[1]
Роки активності ? — 1619[2]
Конфесія іслам
Діти 1 син

Фарук Бег (*1547 —1619) — індійський художник, посланець часів могольських падишахів Акбара та Джаханґіра.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з калмиків. Народився у 1547 році у м. Тебриз, тодішній столиці Персії. У 1548 році перебрався разом із родиною до Казвіну (внаслідок політичної ситуації). Тут отримав перші уроки з малювання. Згодом працював мініатюристом при дворі шаха Тахмаспа I. Потім переїздить до Мешхеда, де отримав підтримку у намісника Ібрагіма Мірзи Сефевіда. У 1576 році перебирається до Кабула, де правив Хакім, дядько падишаха Акбара.

У 1585 році перїздить до Аґри, де стає придворним художником Великих Моголів. Тут він виконував замовлення падишаха до 1600 року, коли його було відправлено як посланця до султана Ібрагім Аділ-шаха II, правителя Біджапура. У 1610 році художник повертається до двору Великих Моголів. Тут отримує від падишаха Джаханґіра почесний титул «Диво часу». Після цього працював у кітабхане (майстері падишаха) до самої смерті у 1619 році.

Творчість[ред. | ред. код]

На ранньому етапі у мініатюрах художника помітний вплив тебризької та казвінської школи. До Акбара прибув вже зрілий майстр. Пізній період творчості характеризується створенням портретів на окремих аркушах. Загальній настрій досягається завдяки пейзажному фону — композиції з незвичайних рослин, що створюють ілюзію якоїсь позаземної безлюдності і самотності, посилюючи враження від портретів.

Фарук Бег є автором виразних портретів і сюжетних композицій. Зберігся дивовижний портрет султана Ібрагім Аділ-шаха II, що музикує. Ще більш цікава робота цього художника, виконана їм в 1615 році — автопортрет, написаний за мотивами гравюри Дюрера в інтерпретації Мартена де Воса.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Amina Okada. Indian Miniatures Of The Mughal Court. Harry N. Abrams, Inc., Publishers, N-Y. 1992
  1. https://www.jstor.org/stable/23220238
  2. https://www.jstor.org/stable/23220227