Джаханґір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джаханґір
перс. نورالدین جهانگیر
Jahangir - Abu al-Hasan.jpeg
Прізвисько نور الدين, أبو الفتح і خُسرو گیتی پناه
Народився 30 серпня 1569(1569-08-30)
Фатехпур-Сікрі
Помер 28 жовтня 1627(1627-10-28) (58 років)
Кашмір
Поховання Tomb of Jahangird
Країна Fictional flag of the Mughal Empire.svg Імперія Великих Моголів
Діяльність художник, політик
Знання мов перська[1]
Титул падишах
Посада падишах Імперії Великих моголівd
Термін 1605–1627
Попередник Акбар
Наступник Шах Джахан
Конфесія іслам
Рід Тимуриди
Батько Акбар
Мати Мар'ям-уз-замані
Брати, сестри Prince Daniyald і Prince Muradd
У шлюбі з 19 дружин
Діти Шах Джахан, Khusrau Mirzad, Parvizd і Shahryard

Джаханґір (повелитель світу) (30 серпня 156928 жовтня 1627) — 4-й імператор Великих Моголів, уламку стародавньої Монгольської, Великої Степової Імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Був сином падишаха Акбара та раджпутської князівни Хір Кунварі з клану Качваха (отримала після шлюбу ім'я Мар'ям-уз-замані). При народження отримав ім'я Салім на честь голови (шейха) суфіїв Саліма Чішти. Не виявляв нахилу до державних справ. У 1601 році призначається субадаром (намісником) Гуджарату. Поки батько воював в інших частинах Індостану Салім фактично став незалежним володарем, став випускати фірмани за особистим підписом.

У 1602 році підбурив Бір Сінґха Бунделу напасти на батьківського міністра Абу-л-Фазла, що повертався з Декана до Аґри. Салім підозрював останнього у намаганні переконати Акбара передати трон онукові Хусроу. Втім у 1603 році Салім був визнаний спадкомцем трону з огляду на смерть своїх братів Мурада та Даніяла.

Володарювання[ред. | ред. код]

Вступив на престол у 1605 році після смерті батька Акбара. Прийняв ім'я Нур-уд-діна Мухаммада Джаханґір-падишаха Газі. Жив в Агрі. Його правління позначене віротерпимістю і сприянню торгівлі з європейцями. При ньому англійці отримали в 1611 році дозвіл заснувати торгові поселення в Індії. Війни його були невдалі. Так 1621 року була віднята персами провінція Кандагар. Велику роль відігравала його дружина Нур Джахан (світло світу), відома своєю красою віднята Джаханґіром від її попереднього чоловіка, якого Джаханґір повелів убити. Останні роки правління відомі частими повстаннями його синів і військових. Особливо значним був заколот Махабат-хана. Помер під час повстання сина Шах Джахана.

Відомий зокрема тим, що в 1606 за відмову внести зміни в Адіґрантх та за пітримку неуспішного претендента на трон закатував і вбив одного з вчителів-гуру сикхізму Арджана Дева.

Творчість[ред. | ред. код]

Джаханґір був великим шанувальником мистецтва, літератури та архітектури. Він сам був талановитим художником. Саме йому індійське мистецтво завдячую новому стилю — Джаханґір у своїх картинах вправна адаптував досягнення європейських майстрів часів Відродження. Також він сприяв формуванню школи мініатюри (так званна могольська мініатюра), яку особливо полюбляв. На жаль не збереглася жодна з картин цього падишаха.

Є автором відомої автобіографіїї «Тузук-і-Джаханґірі», де розкриваються його політичні дії, стосунки з батьком та впливовими сановниками й аристократами імперії.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Bamber Gascoigne: Die Großmoguln. Glanz und Größe mohammedanischer Fürsten in Indien. Prisma Verlag, Gütersloh 1987 ISBN 3-570-09930-X


Посилання[ред. | ред. код]

  1. Record #136220088 // загальний каталог Національної бібліотеки Франції