Фахраддін Кутлуг-бей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фахраддін Кутлуг-бей
Ім'я при народженні قتلغ بن طور علی‬
Народився невідомо
Помер 1389
Байбурда
Поховання Байбурт
Національність огузи
Титул бей Ак-Коюнлу
Термін 1362—1378 роки
Попередник Тур-Алі
Наступник Кара Осман
Ахмад ібн Кутлуг
Конфесія іслам
Рід Ак-Коюнлу
Батько Тур-Алі
У шлюбі з Марія Велика Комніна
Діти 4 сини

Фахраддін Кутлуг-бей (*д/н — 1389) — бей Ак-Коюнлу в 13621389 роках. Повне ім'я Хаджі Фахраддін Кутлуг ібн Тур-Алі-бей.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду баяндур племінного союзу Ак-Коюнлу. Син бея Тур-Алі. Замолоду багато часу проводив при дворі Мухаммада Гіяс-ад-діна бея Еретни. У 1352 році оженився на сестрі Олексія III Великого Комніна, імператора Трапезунду. У 1362 році після смерті батька став новим беєм Ак-Коюнлу. Намагався підтримувати добрі відносини з Трапезундською імперією та бейликом Еретна.

Основні зусилля спрямовував на перетворення племінного союзу на більш міцне державне утворення. Свою ставку облаштував у Байбурді. Водночас уклав союз з Джалаїрським султанатом проти племінного союзу Кара-Коюнлу, якому у 1366 році завдано поразки. Втім, зрештою розсварився з Джалаїридами через встановлення ними союзу з Кара-Коюнлу. Здійснював грабіжницькі походи на Вірменію та Грузію, звідки повернувся зі значною здобиччю.

Протягом 1370-х років у союзі з Джалаїрським султанатом і Золотою Ордою воював проти Кара-Коюнлу. Втім, 1386 року в битві при Ерзінджані зазнав поразки від Кара Мухаммеда, бея Кара-Коюнлу. Тоді Кутлуг-бей уклав союз з чагатайським еміром Тимуром, що рушив на Тебриз та Азербайджан. Діяв разом з ним проти Джалаїрідів та Кара-Коюнлу.

У 1389 році Кутлуг-бей помер за невідомих обставин. Після цього почалася боротьба за владу між його синами Юлук Османом і Ахмадом, до якої долучився інший брат Пір-Алі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Bryer, «Greeks and Turkmens: The Pontic Exception», Dumbarton Oaks Papers 29 (1975), P. 144
  • Мустафаев, Шаин Меджид оглы. Восточная Анатолия от Ак-Коюнлу к Османской империи / Ш. М. Мустафаев ; Акад. наук Азербайджана, Ин-т востоковедения. — М. : «Вост. лит.» РАН, 1994. (рос.)