Трапезундська імперія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Αυτοκρατορία της Τραπεζούντας
Трапезундська імперія
1204 – 1461

Герб of Trebizond

Герб

Розташування Trebizond
Латинська імперія, Нікейська імперія, Трапезундська імперія і Епірський деспотат
Столиця Трапезунд
Мови грецька
Релігії православ'я
Форма правління монархія
Імператор1
 - 1204—1222 — Олексій I
 - 1459—1461 Давид
Історичний період Пізнє Середньовіччя
 - Засновано 1204
 - Ліквідовано 1461, 15 Серпня
1 повний титул імператорів Трапезунду після 1261 року — «Басилевс та Автократор всього сходу, Іберії та Ператеї»
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Трапезундська імперія

Трапезундська імперія — держава, що існувала між 1204 та 1461 роками на північному сході Малої Азії, столиця — місто Трапезунд (сучасний Трабзон).

Історія[ред. | ред. код]

Трапезундська імперія утворилася після захоплення Константинополя хрестоносцями — учасниками 4-го хрестового походу, при розпаді Візантійської імперії. За допомогою військ грузинської цариці Тамари, яка доводилась їм тіткою за матір'ю, онуки візантійського імператора Андроніка I Олексій і Давид Комніни (сини себастократора Мануїла) в квітні 1204 зайняли Трапезунд, потім прибережні райони з містами Синоп, Амастрида, Іраклія. Імператором був проголошений Олексій (правив у 1204 — 1222), реально йому була підвладна східна частина імперії (з Трапезундом), а західна частина знаходилася під владою Давида. Імператори стали іменуватися Великими Комнінами.

У перші роки свого правління Трапезундські Комніни взяли участь у боротьбі за відновлення Візантії, але після низки поразок, завданих їм Феодором I Ласкарісом і сельджуками, вийшли з боротьби.

У 1214 Трапезундська імперія втратила Іраклію, Амастриду, завойовані Нікейською імперією, і Синоп, захоплений сельджуками. Територія Трапезундської імперії звелася до вузької прибережної смуги, відрізаної від решти грецької території; населяли її греки, грузини, вірмени. Трапезундська імперія підтримувала союз з Грузією.

Крім північного узбережжя Малої Азії, до складу імперії. тимчасово входили й інші території, зокрема колишні візантійські володіння в Криму — Херсон (Херсонес Таврійський) та Сугдея (нині м. Судак). За свідченням Ібн ал-Асіра, невдовзі після битви на Калці монголи спустошили Сугдею, а частина її мешканців втекла до Трапезундської імперії. Під час трапезундсько-сельджуцької війни, яка точилася в 1220—30-х рр., сельджуцьке військо на деякий час захопило Сугдею і завдало поразки половцям та неназваному на ім'я руському князю, які прийшли на допомогу сугдейцям

У 1243 Трапезундська імперія стала данником монголів. На початку 14 ст. вела боротьбу з Ак-Коюнлу. У 1456 Трапезундську імперію обклали даниною турки-османи, в 1461 Трапезундська імперія була завойована султаном Мехмедом II, який перетворив її в провінцію Османської імперії.

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

Уся територія імперії була розділена на військово-адміністративні одиниці — бандони (грец. bЂndon). В різні періоди число бандонів коливалося. З XIV ст. їх було сім: Трікомі, Трапезунд, Мацука, Палеомацука, Гемора, Сірмій, Різеон. Окремою адміністративною одиницею значилася фема Велика Лазія, єдина фема в структурі імперії. На чолі бандони стояв кефалі («начальник»), що призначався імператором, або дука — військовик і голова місцевої адміністрації.

Армія[ред. | ред. код]

Головною військовою силою імперії були регулярні війська, зазвичай наймані. Їх ядром були гвардійські підрозділи, перш за все палацова Василіка Аллагі. До складу імператорського війська входили як кінні, так і піші підрозділи.

Деякі підрозділи трапезундської армії, в першу чергу ті, що таборилися в столиці, мали «східні» назви — амірджандари, хурджіріоти, що, вказує на те, що набиралися вони зі «східних», як правило тюркських найманців.

Власні військові формування мали аристократичні роди, зокрема, Кавазіти, яким належали і деякі фортеці на південному кордоні імперії. наявність власною потужною військовою силою та опора на добре зміцнені родові замки робила деякі знатні родини імперії доволі впливовими в палацових інтригах. До складу сухопутних підрозділів входили також спеціальні загони зі знаряддями для облоги міст та вогнепальною зброєю.

Імператори тримали військовий флот і протягом всієї історії Трапезундської імперії були в змозі утримувати хоча б невеликий контингент військових кораблів.

Економіка[ред. | ред. код]

Трапезундська імперія займала вигідне географічне становище на магістральних шляхах торгівлі Західної Європи з країнами Сходу, була однією з найбільш густонаселених областей візантійського світу.

Економіка Трапезундської імперії ґрунтувалася на виноградарстві, хліборобстві і посередницькій торгівлі з Північним Причорномор'ям, Кавказом, Месопотамією, Середнім Сходом. Феодали мали значну самостійність: сеньйори вершили суд над залежними селянами (перуками), користувалися Мертвою руки правом, набирали зі своїх людей дружини.

Імператори[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]