Фрідріх III (король Німеччини)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрідріх III Красивий
нім. Friedrich III der Schöne
Фрідріх III Красивий
12-й герцог
Початок правління: 1 травня 1308
Кінець правління: 13 січня 1330
Коронація: жовтень 1314
Інші титули: антикороль Німеччини

Попередник: Альбрехт I
Наступник: Альбрехт II Мудрий
Оттон Веселий

Дата народження: 1289(1289)
Місце народження: Відень, Австрія
Країна: Австрії
Дата смерті: 13 січня 1330(1330-01-13)
Місце смерті: Гутенштайн, Нижня Австрія
Дружина: Ізабелла Арагонська
Діти: син: Фрідріх
дочки: Єлизавета, Анна
Династія: Габсбурги
Батько: Альбрехт I
Мати: Єлизавета Каринтійська

Фрідріх III Красивий (нім. Friedrich III der Schöne; 1 травня 1289(12890501), Відень, Австрія — 13 січня 1330, Гутенштайн, Нижня Австрія) — німецький монарх з династії Габсбургів, антикороль Німеччини під ім'ям Фрідріха I з 19 жовтня 1314 по 28 вересня 1322 й з 5 вересня 1325, а також герцог Австрії з 1 травня 1308 (мав співправителів в особі Леопольда I до 3 лютого 1327, Леопольда I до 28 лютого 1326, Альбрехта II Мудрого і Оттона Веселого по 13 січня 1330).

Молоді роки[ред. | ред. код]

Фрідріх I був другим сином короля Німеччини Альбрехта I та Єлизавети Горицької, дочки Мейнхарда II, герцога Каринтії. Після смерті свого старшого брата Рудольфа II у 1307 році й убивства батька у 1308 році Фрідріх успадкував престол Австрії та Штирії, розділивши владу зі своїм молодшим братом Леопольдом I.

Фрідріх виховувався разом зі своїм двоюрідним братом Людвігом IV Баварським, майбутнім імператором Священної Римської імперії, й у ранній молодості вони були близькими друзями. Однак у 1310-их роках між ними виник конфлікт у зв'язку з тим, що Фрідріх домігся опікунства над юними герцогами Нижньої Баварії. 9 листопада 1313 року австрійські війська були розбиті Людвігом IV у битві під Гамельсдорфом, і Фрідріх I був змушений відмовитись від претензій на Нижню Баварію.

Боротьба за престол Німеччини[ред. | ред. код]

Фрідріх III Красивий.

Після смерті імператора Генріха VII у 1313 році Фрідріх I висунув свою кандидатуру на престол імперії. Частина німецьких князів підтримала його, однак під тиском архієпископа Майнца в жовтні 1314 року королем Німеччини було обрано Людвіга IV Баварського, який був поспіхом коронований в Бонні. Це призвело до тривалої війни за німецький престол між Людвігом IV та Фрідріхом III. Головним прибічником Фрідріха був його брат, австрійський герцог Леопольд I, який забезпечував значні воєнні сили на підтримку претензій Фрідріха. Однак 28 вересня 1322 року в битві під Мюльдорфом армія Фрідріха III була вщент розбита, а понад 1300 дворян з Австрії та Зальцбурга, включаючи самого антикороля, було взято у полон.

Фрідріх III був ув'язнений Людвігом IV у замку Траузніц у Верхньому Пфальці, де він і провів три роки. Опір продовжив Леопольд I, якому вдалось залучити на свій бік короля Чехії та папу римського, що змусило Людвіга IV піти на примирення зі своїм супротивником. 13 березня 1325 року Людвіг IV уклав угоду з Фрідріхом, відповідно до якої останній отримував свободу ціною відмови від претензій на німецький престол й під клятву переконати свого брата Леопольда I припинити опір. Фрідріху, однак, не вдалось змусити Леопольда I визнати Людвіга IV імператором, й він повернувся до Мюнхена в добровільний полон, навіть попри те, що папа римський звільнив його від клятви. Така лицарська поведінка сильно вразила Людвіга Баварського й він знову зблизився з Фрідріхом, домовившись про спільне правління у Німеччині.

За наполяганням папи римського та німецьких князів 7 січня 1326 року між Людвігом IV та Фрідріхом III в Ульмі було укладено угоду, відповідно до якої Фрідріх III визнавався королем і правителем Німеччини, а Людвіг IV мав коронуватись імператором Священної Римської імперії в Італії.

Після смерті Леопольда I у 1326 році Фрідріх залишив пост правителя Німеччини й повернувся до своїх родових володінь.

13 січня 1330 року Фрідріх помер у замку Гутенштайн у Віденському Лісі. Його труну перенесено до собору Св. Стефана у Відні.

Смерть і образ в літературі[ред. | ред. код]

Сюжет добровільного повернення Фрідріха у полон знайшов своє відображення у поемі Шиллера «Німецька вірність», а також у віршах Людвіга Уланда.

Сім'я[ред. | ред. код]

Дружина[ред. | ред. код]

Діти[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Митрофанов, П. Історія Австрії з найдавніших часів до 1792 р. — М., 2003
  • Шимов, Я. Австро-Угорська імперія — М., 2003

Посилання[ред. | ред. код]


Попередник
Генріх VII
Holy Roman Empire Arms-single head.svg Король Німеччини
13141330
антикороль Людовик IV Баварський
Holy Roman Empire Arms-single head.svg Наступник
Людовик IV Баварський
Попередник
Альбрехт I
Coat of arms of the archduchy of Austria.svg Герцог Австрії
1308-1330
Співправитель:
Леопольд I
Coat of arms of the archduchy of Austria.svg Наступник
Альбрехт II
Попередник
Альбрехт I
Steiermark Wappen (shield).svg Герцог Штирії
1308-1330
Співправитель:
Леопольд I
Steiermark Wappen (shield).svg Наступник
Альбрехт II