Фторування води

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Clear water pours from a spout into a drinking glass.
Фторування не впливає на зовнішній вигляд, смак і запах води.

Фторува́ння води́ — це контрольоване додавання фтору у водопровідну воду для запобігання карієсу.

Оброблена вода містить фтор в кількості, достатній для запобігання розвитку порожнин розпаду в зубах. Коли фтору, що надходить в організм природним шляхом, виявляється мало, його дефіцит поповнюється з фторованої води. Фторована вода діє через поверхню зуба. Фтор знижує вимивання мінеральних солей з зубної емалі і підвищує насичення мінералами стінок порожнин розпаду зуба в самому початку їхнього утворення.

Зазвичай у питну воду додають фторовмісну речовину[уточнити]. Коли природний вміст фтору у воді занадто великий, його доводиться знижувати до допустимої межі. 1994 року експертний комітет Всесвітньої організації охорони здоров'я встановив норму вмісту фтору в питній воді в межах 0,5—1,0 міліграми на літр, залежно від клімату. У бутильованій воді рівень фтору зазвичай не визначають, а фільтри часто затримують фтор з водопровідної води, частково або повністю.

Вартість збагачення води фтором в США становить приблизно 0,92 долара на душу населення в рік.

World map showing countries in gray, white and in various shades of red. The U.S. and Australia stand out as bright red (which the caption identifies as the 60–80 % color). Brazil and Canada are medium pink (40–60 %). China, much of western Europe, and central Africa are light pink (1–20 %). Germany, Japan, Nigeria, and Venezuela are white (<1 %).
Відсоток населення, що вживає фторовану воду, (фторовану штучно, та природним шляхом.
   80–100%
   60–80%
   40–60%
   20–40%
   1–20%
   < 1%
   невідомо

Суперечка з фторування води[ред. | ред. код]

Суперечка з фторування води виникла через політичні, моральні, етичні, економічні, безпекові аспекти щодо фторування централізованого водопостачання. Агенції з охорони здоров'я в різних країнах прийшли до консенсусу, що фторування води у відповідних дозах є безпечним і ефективним засобом для запобігання карієсу. В різних країнах підхід до профілактики карієсу є змішаними; деякі держави вважають що фторування води є найбільш ефективний спосіб, у той час як інші не бачать особливих переваг.

Противники фторування стверджують, що фторування води не допомагає, або слабко допомагає у профілактиці карієсу, може викликати серйозні проблеми зі здоров'ям, не є досить ефективним, щоб виправдати витрати, фармакологічно застаріле.

В Україні[ред. | ред. код]

Україна має регіони з нормальним вмістом фтору в питній воді (Харківська, Луганська, Чернігівська, Черкаська області).

У багатьох областях України вміст фтору в питній воді різко знижений (Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Львівська, Волинська, Рівненська, Одеська області, АР Крим).

Високий вміст фтору у воді та ґрунті спостерігаються в Полтавській, Кіровоградській областях, а також в техногенно забруднених районах різних областей, в тому числі Львівській (міста Сокіл, Червоноград, Соснівка, Сосновський, Межрічанскій, Бендюзька, Борятинський, Правдинский, село Топорів). У людей, які виросли в таких регіонах, часто виявляють флюороз, що розвивається внаслідок надлишкового надходження фтору з питною водою в період росту зубів.