Питна вода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шипіт — підземне джерело водопостачання в селі Дзигівка

Питна вода — вода, в якій бактеріологічні, органолептичні показники та показники токсичних хімічних речовин перебувають в межах норм питного водопостачання:

 • Основна вимога до органолептичних властивостей води — відсутність неприємного запаху, смаку, кольору[1].
 • Мінералізація води (сухий залишок) згідно нормативних вимог[2] не повинна перевищувати 1 г/дм3, але може бути 1,5 г/дм3 - за погодженням з головним санітарним лікарем відповідної адміністративної території України. В той же час, за показником фізіологічної повноцінності мінерального складу води - оптимальною є мінералізація 0,2-0,5 г/дм3. Для посушливих районів світу вода може вважатися доброю при мінералізації до 1 г/дм3, задовільною — від 1 до 2 г/дм3, допустимою для пиття — від 2 до 2,5 г/дм3, допустимою для пиття в крайніх випадках — від 2,5 до 3,0 г/дм3.
 • Твердість води (вміст йонів кальцію та магнію) не повинна перевищувати 7 ммоль/дм3 кількості речовини еквівалента,
 • Значення рН повинні бути в межах 6,5-8,5,
 • Концентрація нітратного йону не повинна перевищувати 45-50 мг/дм3 (у перерахунку на азот — бл. 10 мг/дм3).
 • Важливе значення має характеристика мікробіологічного стану П.в. (колі-індекс — не більше 3, колі-титр — не менше 300). Більшість країн Північної Америки та Європи постійно розробляють і удосконалюють більш жорсткі стандарти питної води, при цьому пріоритетом для всіх країн є епідемічна безпека питної води.[3][4][5]

Типові області застосування (крім питних цілей) включають використання в туалеті (промивання), в мийці і для зрошування.

У питному водопостачанні підземні води мають значні переваги перед поверхневими, оскільки менше забруднені і характеризуються стабільнішими хімічними властивостями. Зокрема в Києві, за використання трьох джерел водопостачання (Десна, Дніпро, артезіанські води), частка підземних вод перевищує 15 %.[6]


Стандарти якості[ред.ред. код]

Склад і властивості питної води в системах водопостачання повинні відповідати вимогам ГОСТ 2874-82 «Вода питна. Гігієнічні вимоги, контроль за якістю» та ДСанПіН 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною"[2] , затверджених Мінохорони здоров'я 12.05. 2010 р., уведених 16.07. 2010 р.

Параметри якості питної води зазвичай поділяються на три категорії:

 • фізичні
 • хімічні
 • мікробіологічні.

Фізичні і хімічні параметри включають в себе важкі метали, сліди органічних сполук, загальний вміст зважених твердих частинок, і каламутність.

Мікробіологічні показники стосуються коліформних бактерій, кишкової палички, а також конкретних видів патогенних бактерій (таких, як холерний вібріон), вірусів і найпростіших паразитів.

Хімічні параметри, як правило, більше стосуються хронічного ризику ураження для здоров'я населення через накопичення важких металів, хоча деякі компоненти, такі як нітрати/нітрити і миш'як можуть мати більш безпосередній вплив. Фізичні параметри впливають на естетику та смак питної води і можуть ускладнити процес видалення патогенних мікроорганізмів.

Стандарти для відбору проб води в Україні[ред.ред. код]

В Україні дослідження проб води з джерел господарсько-питного водопостачання (для оцінки їхнього стану) здійснюється згідно вимог ГОСТ 2761-84 «Джерела централізованого господарсько-питного водопостачання» та СанПіН 4630-88 «Санітарні правила і норми охорони поверхневих вод від забруднень»; а проб, власне, питної води - згідно вимог : ГОСТ 2874-82 «Вода питна. Гігієнічні вимоги, контроль за якістю» та ДСанПіН 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною"[2] , затверджених Мінохорони здоров'я 12.05. 2010 р., уведених у дію 16.07. 2010 р.

Водопідготовка. Очищення і дезінфекція питної води[ред.ред. код]

Докладніше: Очищення води

Велика частина води вимагає деякого типу водопідготовки перед вживанням, навіть вода з глибоких колодязів або джерел. Обсяг водопідготовки залежить від джерела води. Кілька великих міст, таких як Крайстчерч (Нова Зеландія) мають доступ до достатньо чистої води в достатньому обсязі, внаслідок чого водопідготовки сирої води не потрібно.[7]

Хлорування[ред.ред. код]

Попри існування безхлорних методів знезараження, хлорування й досі залишається найпоширенішим способом дезинфекції питної води. У світі у водопідготовці застосовують або чистий хлор або хлорвмісні препарати.

Докладніше: Хлорування

Озонування[ред.ред. код]

Докладніше: Озонування

Фторування[ред.ред. код]

Докладніше: Фторування

Інші методи[ред.ред. код]

У надзвичайних ситуаціях, коли звичайні системи водопідготовки не працюють, вода від патогенних мікроорганізмів, які можуть бути вбиті або інактивовані, обробляється кип'ятінням. Проте це вимагає багатого джерела палива, і може бути дуже обтяжливим для споживачів, особливо там, де важко зберігати кип'ячену воду в стерильних умовах і не є надійним способом вбити деяких цист паразитів, таких як Cryptosporidium або бактерії Clostridium.

Дуже ефективні і надійними консервантами питної води, а також знезаражуючими агентами є розчини срібла, отримані електрохімічним шляхом.[8][9] Воно є ефективним проти всіх патогенних мікроорганізмів, збудників інфекцій, які передаються через воду.[8] Срібні розчини повністю знищують збудників дизентерії, черевного тифу, паратифу, холери.[8] Дуже чутливими до срібла є стафілококи, стрептококи, пігментні бактерії, протеї, сальмонели, різні найпростіші рослинні і тваринні організми, наприклад синьо-зелені водорості.[8]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. http://flegmatica.vv.si/
 2. а б в Державні санітарні норми та правила "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною" (ДСанПіН 2.2.4-171-10)
 3. Гончарук В.В. Концепция выбора перечня показателей и их нормативных значений для определения гигиенических требований и контроля за качеством питьевой воды в Украине // Химия и технология воды. - 2007. - Т.29. - №4. - С.297-355
 4. Зоріна О.В. Основні особливості нового проекту державних санітарних норм і правил "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною" // Гігієна населених місць: зб.наук.пр. - К., 2010. - Вип.56. - С.95-99
 5. Руководство по контролю качества питьевой воды. Т.1: Рекомендации. - 2-е изд. - Женева: Изд. ВОЗ, 1994. - 255с.
 6. Хільчевський В.К.. Водопостачання і водовідведення: гідроекологічні аспекти: Підручник. - К.: ВПЦ "Київський університет", 1999. - 319 с.ISBN 966-594-073-2
 7. Christchurch City Council. Christchurch, NZ. "Our water - Water supply." Accessed 2010-10-26.
 8. а б в г Академик АН УССР Кульский Л.А. Серебряная вода / «Химия и жизнь» Научно-популярный журнал Академии наук СССР. — 1972, №1 (с.: 49)
 9. Кульский Л. А. Серебряная вода. — 8(доп.). — К.: Наукова думка, 1982. — С. 19 - 31.

Література[ред.ред. код]