Філон Біблський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Філон Біблський
Народився 50[1]
Бібл, Гірський Ліван, Ліван
Помер 140[1]
Діяльність лексикограф, історик, письменник, міфограф, військовослужбовець
Знання мов давньогрецька
Посада консул

Філон Біблський (Геренній Філон, лат. Herennius Philon, бл. 50 — після 138 н. е.) — фінікійський історик і письменник родом з Бібла.

Написав історію Фінікії, описав її культуру, релігію в своїй незбереженій «Історії Фінікії» в 9 книгах. Також написав «Про міста і про те, що чудового у них було» в 30 книгах, «Про придбання та відбір книг» в 12 книгах, «Словник синонімів», «Про юдеїв», біографію Адріана.

За своїми філософськими поглядами був евгемерістом, тобто вважав, що в основі міфів лежать реальні історичні царі та герої, потім обожнені. Ділить богів на смертних і безсмертних: перші — небесні світила та стихії, другі — обожнені люди; що робить його своєрідним «теологом-атеїстом».

Євсевій в своєму «Приготуванні до Євангелія» надає дорогоцінні витяги з історичних, космогонічних і міфологічних трактатів для доказу переваги християнської релігії. У числі їх він повідомляє, поряд з Олександром Полігістором і ін., довгий ексцерпт з 1-й книги «Фінікійська історія», трактує про космогонії і теогонії, що ходив під ім'ям Санхунйатон і його перекладача на грецький Філона Біблського.

Свида повідомляє: «Філон Біблський, граматик. Народився приблизно близько часу Нерона і жив довго. Він каже, що консул Север Геренній справляв посаду, коли йому було 78 років, в 220 олімпіаду».

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Борис Тураєв. Залишки фінікійської літератури. Тірські літописи. (Уривки фінікійської космогонії і міфології Філона Біблського. Финикийские уривки у Дамаску). СПб., 1903. — 143 с.
    • Перєїзд .: М., 1999..
  • Відомості про Скіфії і Кавказі. // Вісник древньої історії. 1948. № 1. С. 228—234.

Посилання[ред. | ред. код]