Харківський національний університет внутрішніх справ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Харківський національний університет внутрішніх справ
ХНУВС
Харківського національного університету внутрішніх справ загальний вигляд
Харків
Типнавчальний заклад
Країна Україна
ГаслоЗнання. Закон. Честь.
Засновано1994
РекторСокуренко Валерій Васильович
Членство уORCID[d][1]
ВипускникиКатегорія:Випускники Харківського університету внутрішніх справ
Адреса61080, м. Харків, просп. Льва Ландау (до 2016 р. - просп. 50-річчя СРСР), 27
Сайтunivd.edu.ua
Мапа

Харківський національний університет внутрішніх справ — заклад вищої освіти системи МВС України, заснований 22 листопада 1994 року.

Історія

[ред. | ред. код]

Червень 1921 року — Школа професійної підготовки працівників міліції (створена на базі Харківської губернської школи міліції)

Листопад 1922 року — Харківська школа міліції перетворена в республіканську[2] (в той час Харків був столицею УРСР)

Надалі це були курси для начальників міліції, волосних та сільських працівників, курси червоних міліціонерів Харківської губернії, курси з підготовки командного складу міліції, Всеукраїнська школа командного складу міліції та розшуку, Школа старшого комскладу міліції УРСР, Школа робітничо-селянської міліції, Міжобласний навчальний пункт міліції тощо.

Липень 1970 року — Міжобласна школа міліції підготовки молодшого та середнього начальницького складу

Жовтень 1983 року — Харківські Вищі курси МВС СРСР

Листопад 1990 року — Спеціальний Факультет МВС при Українській юридичній академії

Січень 1992 року — Харківський інститут внутрішніх справ

Листопад 1994 року — Харківський університет внутрішніх справ

Березень 2001 року — Національний університет внутрішніх справ[3]

Вересень 2005 — Харківський національний університет внутрішніх справ

Діяльність

[ред. | ред. код]

В університеті готують фахівців за державним замовленням і госпрозрахункових засадах на денній, заочній та дистанційній формах навчання в галузях права, цивільної безпеки, управління та адміністрування, соціальних та поведінкових наук, інформаційних технологій. Діють шість факультетів із наданням ступенів вищої освіти «бакалавр» і «магістр».

Заняття з курсантами, студентами та слухачами проводять 59 докторів наук і професорів, 310 кандидатів наук і доцентів. Працюють 30 кафедр, 2 науково-дослідні лабораторії, створено власні наукові школи, які займають провідні позиції в науковому середовищі та кожна з яких має значні здобутки.

ХНУВС став одним із базових відомчих навчальних закладів у реалізації проєкту «Моя нова поліція» і продовжує брати участь у започаткованих МВС України програмах підготовки та перепідготовки кадрів для Національної поліції України.

Колективом університету визначено пріоритети, яких він дотримується у своїй діяльності: національно-патріотичне і культурне виховання, здоровий спосіб життя, оволодіння ІТ-технологіями, поглиблене вивчення іноземних мов.

Університет активно співпрацює з поліцейськими установами Швеції, Чехії, Норвегії, США, Туреччини, Хорватії, Польщі, Молдови та ін.

Харківський національний університет внутрішніх справ має високе звання «Флагман освіти і науки України», тричі ставав переможцем Всеукраїнського освітянського рейтингу «Софія Київська», відзначений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, має інші нагороди.

Наукова діяльність

[ред. | ред. код]

Основним напрямом наукової діяльності Харківського національного університету внутрішніх справ є проведення досліджень, спрямованих на вирішення завдань практичних підрозділів, які входять до сфери управління МВС України. Реалізація даного напряму науково-дослідної роботи здійснюється відповідно до наказів МВС України від 15.05.2007 № 154 «Про організацію наукової діяльності в системі МВС України», від 16.03.2015 № 275 «Про затвердження Переліку пріоритетних напрямів наукового забезпечення діяльності органів внутрішніх справ України на період 2015—2019 років». В ХНУВС діють 5 спеціалізованих учених рад із захисту дисертацій на здобуття освітньо-наукового ступеня «доктор філософії» та наукового ступеня «доктор наук».

Видавнича діяльність

[ред. | ред. код]

Університет є засновником та видавцем наукових фахових видань — друкованих збірників наукових праць «Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ», «Вісник Кримінологічної асоціації України» та журналу «Право і Безпека», а також електронного журналу «Форум права».

Громадська діяльність

[ред. | ред. код]

У вищому навчальному закладі на громадських засадах діє Університет культури, в рамках роботи якого відбуваються різноманітні культурно-освітні заходи, зустрічі з видатними митцями Харківщини. Молодь відвідує театри, художні виставки, галереї тощо. В університеті працює багато гуртків художньої самодіяльності, прикладного мистецтва, діє літературна студія. Розкрити свій творчий потенціал курсанти і студенти можуть під час проведення численних культурно-масових заходів: конкурсу «Міс першокурсниця», святкування Дня закоханих, огляду-конкурсу художньої самодіяльності, фестивалю команд КВК, святкових концертів з нагоди державних і професійних свят.

Факультети

[ред. | ред. код]
 • Факультет № 1 (слідства)
 • Факультет № 2 (кримінальної поліції)
 • Факультет № 3 (підрозділів поліції превентивної діяльності)
 • Факультет № 4 (кіберполіції)
 • Факультет № 5 (заочного навчання)
 • Факультет № 6 (права та масових комунікацій)
 • Інститут післядипломної освіти
 • Кременчуцький льотний коледж
 • Сумська філія ХНУВС
  • Центр первинної професійної підготовки «Академія поліції» Сумської філії ХНУВС

Матеріально-технічна база

[ред. | ред. код]

Діють навчально-тренувальні полігони — криміналістичний, відділ поліції, центр боротьби з кіберзлочинністю та моніторингу кіберпростору, 100-метровий стрілецький комплекс, центри корекційної та психодіагностичної діяльності, гендерної освіти, кабінет педагогічної майстерності для молодих викладачів, кабінет для навчання курсантів майстерності водія, виставкова зала, музей університету, відкрито Центр Українсько-Польського розвитку. Працюють унікальні навчальні аудиторії — зала судових засідань, «зелена кімната» для надання психологічної допомоги постраждалим від насильства, юридична клініка, в якій курсанти і студенти університету надають безоплатну правову допомогу населенню.

Спортивна база університету

[ред. | ред. код]

Борцівські, тренажерні та спортивні зали, літній багатофункціональний спортивний комплекс, який включає в себе майданчики для виконання гімнастичних вправ, гри в міні-футбол, волейбол і баскетбол та смугу перешкод. Відкрито тренувально-спортивний комплекс стадіон «Динамо-Арена», який побудовано за сучасними європейськими стандартами. Він є багатофункціональним спортивним майданчиком для проведення тренінгів і занять зі спеціальної фізичної й тактичної підготовки. Проводити навчальні заняття та грати у футбол тут можна за будь-якої пори року. Стадіон обладнаний сучасним освітленням і синтетичним покриттям, є прес-центр, центр психологічної допомоги, душові та роздягальні.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. https://web.archive.org/web/20231020113811/https://orcid.org/members
 2. Зайцев Б. Харьковская городская милиция в 1920-х гг. / Б. Зайцев, Б. Мигаль // Universitates. — 2008. − № 4. — С. 44-58.
 3. Національний університет внутрішніх справ / О. М. Бандурка, О. Н. Ярмиш // Юридична енциклопедія: в 6 т. Т. 4: Н — П. — Київ: Укр. енцикл., 2002. — C. 99.

Джерела

[ред. | ред. код]
 • Національний університет внутрішніх справ / О. М. Бандурка, О. Н. Ярмиш // Юридична енциклопедія: в 6 т. Т. 4: Н — П. — Київ: Укр. енцикл., 2002. — C. 99.
 • Харківський національний університет внутрішніх справ (ХНУВС) // Міжнародна поліцейська енциклопедія: у 10 т. Т.VIII: Інформаційно-аналітична, освітня та наукова діяльність, психологічні засади поліцейської служби; міжнародне.– Київ: Атіка, 2014. — С. 1067—1068.
 • Професори та доктори наук Харківського національного університету внутрішніх справ: біогр. довід. : До 100-річчя початку підготовки охоронців правопорядку в Харкові / Редкол.: В. В. Сокуренко (голова), О. М. Бандурка, С. М. Гусаров, М. Ю. Бурдін, В. А. Греченко. — Харків: ХНУВС, 2017. — 304 с.
 • Харківський національний університет внутрішніх справ: Ювілейне видання / під заг. ред. С. М. Гусарова. — Харків, 2015. — 349 с.
 • Мій університет: спогади викладачів і працівників ХНУВС (до 25-річчя створення університету) / редкол.: Д. В. Швець (голова), О. М. Бандурка, С. М. Бортник та ін. — Харків: Майдан, 2019. — 292 с.
 • Харківський національний університет внутрішніх справ: 25 років досвіду та погляд у майбутнє (1994—2019 рр.): зб. тез доп. на міжнар. наук.-практ. конф. до 25-річчя створення ун-ту, Харків, 22 листоп. 2019 р. / МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ. — Харків, 2019. — 544 с.

Посилання

[ред. | ред. код]