Хрещення Болгарії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
«Хрещення Болгарії». Мініатюра з середньоболгарського перекладу літопису Костянтина Манасія (Ватиканський перепис, ХІV ст.)
Хрещення Преславського двору, Н. Павлович, XIX століття.

Хрещення Болгарії — процес поширення християнства у Болгарії, який було ініційовано 864 року.

Болгарська держава утворилась 681 року на північному кордоні християнської Візантії. Основним населенням нової держави стали кочові болгари, залучені до процесу феодалізації, та слов'яни. Для інтеграції суспільства була необхідна ідеологія уніфікації. Ініціатором хрещення став болгарський хан Борис, який прийняв ім'я Михайло. Безпосереднім приводом хрещення став голод 863 року, за яким відбулось вторгнення візантійської армії Варди. Умовою допомоги стало хрещення знаті, яке здійснив патріарх Фотій. Тим не менше, кочова аристократія підбурила антихристиянський заколот, проте зазнала поразки. Хан Борис стратив членів 52 родин. Серед страчених був його син. Хан Борис став усіляко сприяти місії Кирила й Мефодія з просвіти слов'ян. В Болгарії була запроваджена кирилічна писемність, почалось спорудження християнських церков. Одним з перших визначних святих став Климент Охридський Болгари рийняли християнство з рук антів-склавінів(словян),яких охрестив Іван Золотоустий у 398-407 роках,і разом із християнством запозичили словянську мову-літерицю(49 знаків)і 108 рун(давнє письмо русів)і церковні книжки писані на словянській мові,бо вони угро-фіни,і не могли знати словянської мови і письма.Кирило і Мефодій нічого не винаходили,а переписали святе письмо із рошських письмен.Тобто-болгарської мови не ІСНУЄ-це давня мова антів склавінів-русів.

Коли Кирило і Мефодій і шли до хозар,то зустріли в Херсонесі вченого руса і побачили в нього святі книги написані РОШСЬКИМИ ПИСЬМЕНАМИ.

Значення[ред.ред. код]

Російський історик Василь Татищев розглядав хрещення Болгарії в контексті загального поширення християнства серед слов'ян. Становлення Болгарії християнською країною вплинуло на хрещення Русі наступного століття.

Посилання[ред.ред. код]