Фотій (патріарх)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Патріарх Фотій (820-896)

Фотій (Феофіла́кт, грец. Φώτιος бл. 820890) — визначний церковний і політичний діяч Візантії, константинопольський патріарх у 858867 і 878886.

Короткий життєпис[ред.ред. код]

Походив із константинопольської знаті, до 858 був сановником при імператорі Михайлі III. З 858 — константинопольський патріарх. Сан цей він отримав внаслідок політичних інтриг — попередній патріарх Ігнатій відмовився насильно постригти в монахині матір імператора, через що імператор змістив Ігнатія і передав престол Фотію. Боровся проти залишків іконоборства і павлікіан. Сприяв поширенню впливу візантійської церкви на слов'янські землі — Болгарію, Моравію, Русь. За Фотія була заснована болгарська (охридська) церква, що підпорядковувалася константинопольському патріарху. Фотій вступив у боротьбу з папою римським Миколою I, який вступився за скривдженого Ігнатія, що у 867 призвело до конфлікту між римо-католицькою і візантійською церквами. Незабаром Фотій був усунений з патріаршого престолу новим імператором Василієм І Македонянином, який прагнув союзу з Римом. У 878 знову став патріархом. У 879 папа Іван VIII визнає відновлення Фотія в якості законного патріарха Константинопольського (Фотій був засуджений у 869 Папою Адріаном II). Прихильник централізованої бюрократичної монархії з сильною імператорською владою, разом з тим прагнув до створення централізованої православної церкви на чолі з патріархом. У 886 новий імператор Лев VI з метою повного підпорядкування церкви світській владі скинув Фотія. Помер на засланні.

Фотій був високоосвіченою людиною свого часу, знавцем античної літератури. Автор твору «Міріобіблон». Склав тлумачний словник грецької мови, писав богословські трактати. У проповідях-гоміліях Фотія за 860 і 866 містяться цінні відомості про похід Русі на Візантію у 860.

Посилання[ред.ред. код]