Центр протидії дезінформації

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 18:55, 4 квітня 2022, створена Havel the K (обговорення | внесок) (Зміна ім'я В. о. та адерси відповідно до закону.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Центр протидії дезінформації при РНБО України
(ЦПД при РНБОУ)
Загальна інформація
Країна Україна Україна
Дата створення 11 березня 2021
Керівництво діяльністю здійснює Рада національної безпеки і оборони України
Штаб-квартира 01220, м. Київ, вул. Банкова, 11
Керівник Поліна Лисенко
Виконуючий обов'язки керівника Андрій Шаповалов
Офіційний сайт Центру протидії дезінформації

Центр протидії дезінформації  (англ. Center for Countering Disinformation) — робочий орган Ради національної безпеки і оборони України, утворений відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 березня 2021 року "Про створення Центру протидії дезінформації"[1], уведеного в дію Указом Президента України від 19 березня 2021 року № 106[2].

Центр забезпечує здійснення заходів щодо протидії поточним і прогнозованим загрозам національній безпеці та національним інтересам України в інформаційній сфері, забезпечення інформаційної безпеки України, виявлення та протидії дезінформації, ефективної протидії пропаганді, деструктивним інформаційним впливам і кампаніям, запобігання спробам маніпулювання громадською думкою.

Історія

Утворений 11 березня 2021 року. Є органом Ради національної безпеки і оборони України.

2 квітня указом президента Володимира Зеленського керівницею Центру призначено Поліну Лисенко[3], яка у 2015—2019 роках обіймала посаду помічниці першого заступника директора Національного антикорупційного бюро України, а у 2019—2020 роках працювала у Департаменті міжнародно-правової співпраці та повернення активів Офісу генерального прокурора України[4].

Центр розпочав роботу 6 квітня 2021 року[5].

7 травня 2021 року, Президент своїм указом №187/2021[6] затвердив Положення, яким встановив, що Центр підпорядковується Раді національної безпеки й оборони України, загальне спрямування та координацію його діяльності здійснює секретар РНБО; чисельність працівників Центру становить 52 особи. Згадане положення також визначило поняття, завдання, функції та основні права і обов'язки Центру.

19 серпня 2021 року, керівник Центру Поліна Лисенко пішла у декретну відпустку, а обов’язки керівника Центру були покладені на її першого заступника Андрія Шаповалова[7].

Мета

Робота Центру протидії дезінформації охоплює такі сфери як воєнний напрям, боротьбу зі злочинністю та корупцією, зовнішню та внутрішню політику, економіку, інфраструктуру, екологію, охорону здоров'я, соціальну сферу та науково-технологічний напрям. Але основна увага зосереджена на протидії поширенню неправдивої інформації в Інтернеті та фейків у медіа. Центр не має каральних функцій за дезінформацію і не зможе застосовувати санкції, але може вносити подання до РНБО щодо певних порушень[8].

Основні завдання

Основними завданнями Центру є:

1) проведення аналізу та моніторингу подій і явищ в інформаційному просторі України, стану інформаційної безпеки та присутності України у світовому інформаційному просторі;

2) виявлення та вивчення поточних і прогнозованих загроз інформаційній безпеці України, чинників, які впливають на їх формування, прогнозування та оцінка наслідків для безпеки національних інтересів України;

3) забезпечення Ради національної безпеки і оборони України, Голови Ради національної безпеки і оборони України інформаційно-аналітичними матеріалами з питань забезпечення інформаційної безпеки України, виявлення та протидії дезінформації, ефективної протидії пропаганді, деструктивним інформаційним впливам і кампаніям, запобігання спробам маніпулювання громадською думкою;

4) підготовка та внесення Раді національної безпеки і оборони України, Голові Ради національної безпеки і оборони України пропозицій щодо:

визначення концептуальних підходів у сфері протидії дезінформації та деструктивним інформаційним впливам і кампаніям;

координації діяльності та взаємодії органів виконавчої влади з питань національної безпеки в інформаційній сфері, забезпечення інформаційної безпеки, виявлення та протидії дезінформації, ефективної протидії пропаганді, деструктивним інформаційним впливам і кампаніям, запобігання спробам маніпулювання громадською думкою;

здійснення системних заходів, спрямованих на посилення спроможностей суб'єктів сектору безпеки та оборони, інших державних органів задля забезпечення інформаційної безпеки, виявлення та протидії дезінформації, ефективної протидії пропаганді, деструктивним інформаційним впливам і кампаніям, запобігання спробам маніпулювання громадською думкою, розвитку національної інфраструктури у відповідній сфері;

удосконалення системи правового та наукового забезпечення інформаційної безпеки, виявлення та протидії дезінформації, ефективної протидії пропаганді, деструктивним інформаційним впливам і кампаніям, запобігання спробам маніпулювання громадською думкою;

5) участь у розбудові системи стратегічних комунікацій, організації та координації заходів щодо її розвитку;

6) участь у розробленні та реалізації Стратегії інформаційної безпеки України, здійсненні аналізу стану її реалізації, зокрема з питань ефективності заходів щодо протидії дезінформації;

7) участь у створенні інтегрованої системи оцінки інформаційних загроз та оперативного реагування на них;

8) розроблення методології виявлення загрозливих інформаційних матеріалів маніпулятивного та дезінформаційного характеру;

9) сприяння взаємодії держави та інституцій громадянського суспільства щодо протидії дезінформації та деструктивним інформаційним впливам і кампаніям, організація та участь в інформаційно-просвітницьких заходах з питань підвищення медіа-грамотності суспільства;

10) вивчення, узагальнення й аналіз досвіду інших держав і міжнародних організацій з протидії дезінформації та підготовка пропозицій щодо його використання в Україні;

11) бере участь у визначенні пріоритетів залучення міжнародної технічної допомоги з питань забезпечення інформаційної безпеки, виявлення та протидії дезінформації, ефективної протидії пропаганді, деструктивним інформаційним впливам і кампаніям, запобігання спробам маніпулювання громадською думкою[9].

Див. також

Примітки

  1. РІШЕННЯ РАДИ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ УКРАЇНИ. Офіційний вебпортал Парламенту України (ua) . Процитовано 1 квітня 2022.
  2. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №106/2021. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua) . Процитовано 1 квітня 2022.
  3. Президент України призначив керівника Центру протидії дезінформації. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua) . Процитовано 6 квітня 2021.
  4. Welle (www.dw.com), Deutsche. Зеленський призначив Поліну Лисенко главою Центру протидії дезінформації | DW | 02.04.2021. DW.COM (укр.). Процитовано 6 квітня 2021.
  5. Центр протидії дезінформації розпочав роботу. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 6 квітня 2021.
  6. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №187/2021. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua) . Процитовано 3 квітня 2022.
  7. Керівниця Центру протидії дезінформації при РНБО Поліна Лисенко йде у декрет. Детектор медіа (укр.). Процитовано 3 квітня 2022.
  8. В Україні запрацював Центр протидії дезінформації. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 6 квітня 2021.
  9. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №187/2021. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua) . Процитовано 3 квітня 2022.

Джерела

Посилання