Цимбалістий Богдан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Цимбалістий Богдан (* 8 серпня 1919 — 16 серпня 1991) — психолог, громадський діяч і публіцист.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився у с.Бовшів, що біля Галича в освіченій родині. З 1932 навчався у Станіславської гімназії, став членом ОУН. У 1939 вступив на філософський факультет Львівського університету. В університеті продовжував вести підпільну роботу.

Після окупації німецькими військами Львова переїхав до Берліна, де вивчав психологію на філософському факультеті Берлінського університету. Пізніше продовжував навчання по психології, педагогіці та соціології в Геттінгенському університеті, захистив докторську дисертацію у 1948. Згодом, після переїзду до Бельгії, поглиблено вивчав з психологію в Лувенському університеті.

З 1951 по 1959 — співробітник Інституту «Oriente Europeo» в Мадриді, директор української програми іспанського радіо в Мадриді.

В 1959 переселився до США. Працював у психіатричному шпиталі Оранжбургу, директором Школи для дефективних дітей (New Jersey Training School for Boys). Також викладав курс психології у Ратгерському університеті, займався приватною практикою. В 1978 очолив управління Українського Музею в Нью-Йорку.

Після виходу на пенсію оселився з сім'єю в Озерянах біля Глен Спея (штат Нью-Йорк). Помер 16 серпня 1991.

Творчий доробок[ред. | ред. код]

Друкував свої творив українською, іспанською, англійською мовами у періодичних емігрантських виданнях, як під своїм іменем, так і під псевдонімами Б. Стельмах, Б. Ярос, Я. Стельмахів, Б. Озерянин, Я. Іванів, Б. Яровенко та ін.

Цимбалістому належить близько 200 праць. Найзначнішими є «Проблема ідентичності: Україна чи Америка» (Чикаго, 1974), «Рух за патріярхат і українська спільність» (Нью-Йорк, 1978), «Тавро бездержавности» (Джерсі Сіті, 1982).

У своїй творчості він вважав рушійною та вирішальною силою суспільного життя є активна діяльність людини. Людина повинна боротися проти будь-якої несправедливості, творити щастя, щоб протестувати проти будь-якого нещастя. Якщо людина не здатна діяти, ризикувати своїм життям за якусь ідею то вона є неповноцінною.

Розвиток та збереження українським народом своєї ідентичності Б. Цимбалістий пов'язував з державним відродженням України, яке завжди відбувається через усвідомлення побутової особливості українського народу, витворення окремої культури в сенсі способу життя народу та її збереження. Великого значення він надавав науці, зазначаючи, що наука допомагає накопичити людині певні знання, навчає її узагальнювати факти, дає логічний та естетичний вираз, космополітичний погляд на життя. Вважав, що церква допоможе зберегти національну ідентичність українців, розселених в діаспорі, боронити людину від зведення її до функції робота в тоталітарній державі.

Література[ред. | ред. код]