Публіцистика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Публіци́стика — рід літературної і журналістської творчості, який оперативно досліджує, узагальнює і трактує з авторських позицій актуальні суспільно-політичні питання та інші проблеми суспільства, з метою впливу на суспільну думку та існуючі політичні інститути, оперуючи при цьому засобами логічного мислення та емоційного впливу[1].

Від суто наукового твору публіцистичний відрізняється наявністю авторської оцінки явищ (подекуди суб'єктивної) та спонуканням до висновків на майбутнє.

Функції публіцистики[ред.ред. код]

Існують такі головні функції публіцистики:

  • формувати громадську думку;
  • викликати зміни або консервувати в суспільній свідомості критерії та оцінки соціальних подій.

Публіцист не просто описує чи констатує факти, повідомляє про сучасні проблеми, — він роз'яснює й переконує, полемізує й викриває, закликає до дії, агітує й пропагує. У публіцистичних творах поєднуються лексико-стилістичні особливості наукового дослідження і ораторського мовлення, невимушена жвавість розмовної говірки і чітка впорядкованість літературної мови.[1]

Важливою властивістю сучасної публіцистики є її науковість. Сплав науки і публіцистики виражається в прагненні журналістів всебічно осмислити підняту проблему, дати зважену й точну оцінку висвітленому явищу, довести до кожного реципієнта свою правоту, переконати його не доказами, а цифрами, фактами, логічними аргументами, посиланнями на першоджерела інформації. Поважний і глибокий аналіз соціальних проблем, свіжість думки і слова, достовірна арґументаційна база — ось ознаки, що дозволяють говорити сьогодні про публіцистику як різновид наукової діяльності.

Жанри публіцистики[ред.ред. код]

До публіцистичних жанрів належать: есе, нарис, замальовка, фейлетон, памфлет, гумореска, байка, пародія.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Феномен публіцистики: проблема дефініційї - Титаренко М., Науковий вісник Львівського університету, 2007

Джерела[ред.ред. код]

  1. Михайлин І.Л. Основи журналістики, Навчальний посібник. - К: Центр учбової літератури, 2011.


Журналістика Це незавершена стаття про журналістику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.