Цитрин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цитрин
Загальні відомості
Хімічна формула SiO2 з домішками Fe3+, (Al Li)4+, (Al H)4+
Клас мінералу прості оксиди
Ідентифікація
Колір від жовтого до золотистого-коричневого
Форма кристалів зазвичай короткопризматичні, переважають грані ромбоедра
Сингонія тригональна
Спайність відсутня
Злам раковистий
Твердість 7
Блиск скляний
Прозорість прозорий
Густина 2,65
Оптичні властивості кристалів
Плеохроїзм дуже слабкий — від жовтого до блідо-жовтого (у отриманих при прожарюванні — відсутній)
Інші характеристики
Названо на честь лимон[d]
CMNS: Цитрин у Вікісховищі

Цитрин — мінерал, різновид прозорого α-кварцу жовтого кольору різних відтінків: лимонного, медового, шафранного, золотисто-коричневого. Лимонно-жовте забарвлення цитрину має радіаційну природу.

Назва походить від лат. citrus — лимон, лимонно-жовтий. Забарвлення від жовтого до золотистого-коричневого (від світло-лимонного до бурштиново-медового). Прозорий[1].

Опис[ред. | ред. код]

Хімічна формула: SiO2. Форми виділення: стовпчасті кристали, двійники, друзи. Фізичні властивості аналогічні кварцу. Густина 2,6. Тв. 7,0. Родовища рідкісні. Знахідки: на о. Мадагаскар, шт. Рау-Гранді-ду-Сул (Бразилія), у Шотландії, Франції, РФ. Штучно можна одержати при випалюванні аметисту. Використовується як ювелірно-виробний камінь.

Забарвлення цитринів обумовлена присутністю домішок тривалентного заліза, що знаходиться в структурі кварцу в тетраедричній позиції, або ж пов'язана з дефектами, що виникають при заміні чотирьохвалентного кремнію на тривалентний алюміній з компенсацією валентності іонами літію і водню.

У природі цитрини зустрічаються рідше, ніж більшість інших різновидів кварцу. Їх родовища відомі в Бразилії (Баїя, Гояс, Мінас-Жерайс), на Мадагаскарі, в США (Пайке-Пік, шт. Колорадо), Іспанії (Кордова, Саламанка), Франції, Шотландії, Росії (Мурзинка, Урал)[2].

Різновиди[ред. | ред. код]

Розрізняють:

  • цитрин золотистий (золотисто-жовтий різновид цитрину),
  • цитрин іспанський (цитрин з Іспанії; назва зайва),
  • цитрин мадагаскарський (топаз, забарвлений у лимонно-жовтий колір).

Практичне значення[ред. | ред. код]

Красиво забарвлені прозорі різновиди використовуються в огранованому вигляді для ювелірних виробів, менш прозорі — для виготовлення дрібної пластики, намиста.

Цитрини із природним забарвленням рідкісні. Більшість цитринів, що надходить у продаж — це термічно оброблені аметисти або димчастий кварц. Бразильський аметист при 470 °C стає блідо-жовтим, а при 550—560 °C — темно-жовтим або рожево-коричневим. Окремі димчасті кварци набувають цитринового забарвлення вже при 550—560 °C. У всіх обпечених каменів забарвлення більш густе, і помітний червонуватий відтінок. Штучні цитрини на відміну від природних не мають плеохроїзму[2].

У торгівлі цитрини часто називають невірно топазами (як і димчастий кварц — раухтопаз), використовуючи також додаткові слова: Баїя-топаз, Мадейра-топаз, Пальміра-топаз, Ріо-Гранде-топаз.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Солодова Ю. П., Андреенко Э. Д., Гранадчикова Б. Г. Определитель ювелирных и поделочных камней: Справочник / — М.: Надра, 1985, — 223 с.
  2. а б Мир камня. В 2-х т. Т. 2. Драгоценные и поделочные камни: Пер. с нем. / Послесл. С. Ф. Ахметова. — М.: Мир, 1986. — 263 с.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]