Чабан Олег Созонтович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чабан Олег Созонтович
Народився 5 квітня 1955(1955-04-05) (68 років)
Діяльність науково-педагогічний працівник
Alma mater Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського
Олег Чабан у 2014

Олег Созонтович Чабан (* 5 квітня 1955) — український учений у галузі психіатрії та медичної психології. Завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії медико-психологічного факультету Національного медичного університету ім. О. Богомольця. Доктор медичних наук. Академік Академії наук вищої освіти України.

Життєпис[ред. | ред. код]

Закінчив Тернопільський медичний інститут (1978, нині університет).

1978—1980 працював у лікарні в м. Комсомольськ-на-Амурі (нині РФ). Від 1980 — у Тернополі: інспектор міського відділу охорони здоров'я; психолог, заступник головного лікаря з лікувальної роботи обласної клінічної психоневрологічної лікарні, головний психотерапевт обласного відділу охорони здоров'я (1980—1999). 1999—2002 — завідувач кафедри психіатрії з курсом основ психології та медичної психології ТДМУ.

Завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, консультант Медичного управління Державного управління справами Президента України (психіатрія).

Робота в журналах: член редколегій: «Архів психіатрії» (м. Київ), «Вісник психоневрології» (м. Харків), «Медицина залізничного транспорту» (м. Київ), «Вісник наукових досліджень» (м. Тернопіль), «Психічне здоров'я» (м. Київ), Міжнародний психіатричний, психотерапевтичний та психоаналітичний журнал (м. Київ). Науковий консультант журналу «Псі» (м. Київ), «Здоров'я жінки в Україні» (м. Київ).

Науково-громадські посади: Перший віце-президент Асоціацї психотерапевтів та психоаналітиків України, науковий директор Інституту соціальних досліджень та психотерапії (Україна); член Асоціації психотерапевтів України, сертифікований психоаналітик Європейської асоціації психотерапії (European Association for Psychotherapy (EAP), Американської асоціації групової психотерапії (American Group Psychotherapy Association (AGPA), член Європейської Федерації Психоаналітичної Психотерапії (European Federathion of Psychoanalytic Psychotherapy (EFPP), член Всесвітньої Асоціації групового психоаналізу (International Association of Group Psychotherapy (IAGP).

Публікації: 360 робіт, в тому числі 3 підручники з психіатрії та медичної психології, 1 навчальний CD, 2 монографії та ін.

Сфери наукової та практичної діяльності: комплексна система психотерапевтичної та психогігієнічної трансформації актуальних особистісних життєвих стратегій хворих на цукровий діабет (біопсихосоціальний аспект) з позиції психосоматичного підходу; диференційована система лікувально-профілактичних, реабілітаційних та організаційних заходів надання спеціалізованої психологічної, психіатричної та психотерапевтичної допомоги постраждалим внаслідок техногенних аварій та катастроф (на прикладі небезпечних видів промисловості України; принципи та ефективні психотерапевтичні та психокорекційні техніки та методики при роботі з постраждалими внаслідок терористичних актів та техногенних катастроф; сучасні психотерапевтичні технології при пограничних та психосоматичних розладах, психосоматичні розлади в практиці кардіолога, лікування депресивних розладів, розробка принципів та ефективних психотерапевтичних та психокорекційних технік та методик при роботі з постраждалими внаслідок терористичних актів та техногенних катастроф (на досвіді власної роботи з постраждалими на летовищі у Скнилові (Львів, 2002), в театрі на Дубровці (Росія, Москва, 2002), в м. Беслан (Північна Осетія, Росія, 2004); розробка нових психотерапевтичних та психокорекційних технологій в клінічній практиці, побудованих на принципі конвеєрної психотерапії, створення психотерапевтичного стаціонару європейського стандарту; розробка нових технологій психокорекції, психофармакотерапії та психогігієни основних психосоматичних захворювань в тому числі — метаболічного синдрому Х, ожиріння, нервової анорексії, цукрового діабету 2-го типу; участь в міжнародних клінічних дослідженнях сучасних психотропних препаратів; створення освітньо-наукових програм з психоаналізу, з участю провідних європейських психотерапевтів, психоаналітиків, представників когнітивно-біхевіоральної терапії; розробка та участь у створенні психотерапевтичних технік роботи з пацієнтом в мережі Інтернет (робота з пацієнтом on-line): розробки когнітивно — біхевіоральної психотерапії з узалежненими пацієнтами в тому числі з ігровими та інтернет-адикціями.

Праці[ред. | ред. код]

 1. Патоморфоз неврозов: монографія. Тернопіль, 1996;
 2. Неврозы: патоморфоз, концепция, пространство и территория: монографія. Тернопіль, 1997;
 3. Медсестринство в психіатрії: підручник за ред. Чабана О. С., Тернопіль, 2001;
 4. Наркоманії та токсикоманії: навчальний компакт-диск, Тернопіль, 2001;
 5. Сімейна медицина: психологічні аспекти діагностики, профілактики і лікування хворих: навчальний посібник, Тернопіль, 2002;
 6. Психотренінг позбавлення залежності від паління: методична розробка, Тернопіль, 2002;
 7. Lecture of Basic Psychology and Medical Psychology: збірник лекцій, Тернопіль, 2002;
 8. Загальна та медична психологія: навчальні таблиці, Тернопіль, 2003;
 9. Основи загальної та медичної психології: підручник \ за ред. Вітенко І. С., Чабана О. С., Тернопіль; 2003;
 10. Організація допомоги суїцидантам, проведення соціально-психологічних тренінгових занять з метою превенції суїцидальних спроб: методична розробка, Тернопіль, 2003;
 11. Загальні питання організації роботи середнього медичного персоналу в обслуговуванні пацієнтів з психічними порушеннями в домашніх умовах. В кн.: «Основи догляду в домашніх умовах», Тернопіль, 2000;
 12. Психосоматична медицина (аспекти діагностики та лікування), Київ, 2005; Невідкладна допомога при психічних розладах і наркоманіях, Тернопіль, 2006;
 13. Нейропсихологія, Тернопіль, 2006;
 14. Простір та час в позасвідомому, або про деякі фізичні константи в психотерапії: навчальний посібник, Тернопіль, 2006,
 15. Психічне здоров'я (підручник) Т., 2009.
 16. Посилання: Тернопільський енциклопедичний словник. Т. 3, 2008, с. 578; Академія Наук Вищої Школи України, XX років, Київ, вид. «Брама-V», 2012, с. 511.

Джерела[ред. | ред. код]