Науковець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Учений)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ректор Болонського університету Юрій Котермак (Дрогобич) на українській поштовій марці

Науко́вець, жін. науко́виця[1], також вчéний, учéний — знавець щонайменше однієї галузі науки, котрий у своїх дослідженнях застосовує лише наукові методи.

Юридичне визначення[ред. | ред. код]

Фізична особа, яка має вищу освіту та проводить фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження і отримує наукові та/або науково-технічні результати[2].

Учений чи науковець?[ред. | ред. код]

Авторка статей з українського термінознавства Ольга Кочерга зауважує, що назви професій українською мовою мають форму іменників (робітник, службовець тощо) на відміну від російської мови, де поширеною є прикметникова форма (рос. рабочий, служащий). Однак замість слова науковець в українській мові поширене слово вчений. Водночас слово вчений усталено вживають і замість науковий у словосполученнях учений секретар, учена рада. Назви наших учених звань, які вже звично співіснують із науковими ступенями, — молодший і старший науковий співробітник (калька з рос. сотрудник)[3].

Іншомовні відповідники та їх походження[ред. | ред. код]

Англійський відповідник — англ. scientist запропонував 1833 року Вільям Вевель на прохання поета Семюела Колріджа. До того використовували природничий філософ (natural philosopher) або людина науки (man of science).

У румунській, турецькій, японській та багатьох інших мовах науковців також називають буквально — «людина науки», наприклад: «ом де штіінца» (рум. om de știință), «билим инсанлар» (тур. bilim insanlar), «каґаку-ся» (яп. 科学者) тощо. У китайській мові науковці — «вмістилище науки» («кесюецзя», кит. 科学家).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Науковиця // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність»
  3. Ольга Кочерга. Деякі міркування про шляхи і манівці розвитку української наукової термінології. Архів оригіналу за 28 вересень 2006. Процитовано 4 грудень 2006. 

Посилання[ред. | ред. код]