Чандраґупта Маур'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чандрагупта Маур'я
Чандрагупта Маур'я
1-й Імператор імперії Маур'їв
324 до н. е. — 297 до н. е.
Попередник: Дхана Нанда
Наступник: Біндусара
 
Народження: 340 до н. е.(-340)
Паталіпутра
Смерть: 297 до н. е.(-297)
Шраванабелаґола (сучасний штат Карнатака)[1]
Країна: Імперія Маур'їв
Релігія: Джайнізм[2]
Освіта: Таксила
Рід: Маур'я
Шлюб: Durdharad[3]
Діти: Біндусара

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Держава Чандраґупти Маур'ї

Чандраґупта Маур'я (चन्द्रगुप्त मौर्य 340—298 до н. е.) — засновник імперії Маур'їв, скинувши династію Нанда. Керував новою імперією з 321 до 298 року до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про його походження є суперечливі відомості. Деякі з істориків вважають, що він був незаконнонародженою дитиною Нанда та його служниці Мура; однак інші джерела (у тому числі «Артхашастра» та Пурани) стверджують, що Чандрагупта був вихідцем з кшатріїв клану моріїв ганасангхи Піппалівана.

У 317 році до н. е. захопив індійські сатрапії нащадків імперії Александра Македонського. У 305 році до н. е. зміг відбити наступ армії Селевка I Нікатора. З ним було укладено мирний договір, згідно з яким Чандраґупта отримував землі Пенджабу, Арахозії та Гедросії, Гандхару (Афганістан), а навзаєм індійський володар передав Селевку I 500 бойових слонів, яких останній використав у битві при Іпсі. Крім того, Чандраґупта одружився з донькою Селевка.

Столицею країни була Паталіпутра. Про правління Чандраґупти відомо з записів Мегасфена, посла Селевка I Нікатора та Артхашастри, яку написав Каутилья.[4]

Майже до самої смерті Чандраґупта здійснював походи для розширення своєї держави. Наслідував йому син від принцеси Дігдхари — царевич Біндусара.

Смерть[ред. | ред. код]

Наприкінці життя Чандрагупта відмовився від трону і прийняв аскезу, керуючись вказівками джайнського вчителя Бхадрабаху, закінчивши життя від добровільного голодування в Шраванабелаґола у провінції Карнатака, де досі стоїть храм близько печери, де він помер.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mookerji, 1988, с. 40.
  2. https://books.google.com/books?id=i-y6ZUheQH8C — С. 39–41.
  3. https://books.google.co.in/books?id=i-y6ZUheQH8C&pg=PA234&dq=chandragupta+durdhara&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjl4d-Ij-vTAhUGtY8KHV28A_4Q6AEIGzAA#v=onepage&q=chandragupta%20durdhara&f=false
  4. Неру, Джавахарлал (1977). Взгляд на всемирную историю. В трех томах. Том 1. Прогресс.  - С.92

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]