Челебі Лютфі-паша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Челебі Лютфі-паша
Arolsen Klebeband 01 465 3.jpg
Народився 1488
Албанія
Помер 27 березня 1564
Дідімотейхо[d], Східна Македонія та Фракія, Македонія та Фракія[d], Греція
Громадянство
(підданство)
Fictitious Ottoman flag 3.svg Османська імперія
Діяльність політик
Посада Великий візир Османської імперії[d]
Конфесія іслам
У шлюбі з Шах-і-Хубан Султан
Діти Esmehan Baharnaz Sultan[d]

Дамат Челебі Лютфі-паша (тур. Damat Çelebi Lütfi Paşa; 1488 — 27 березня 1564) — великий візир Османської імперії з 1539 по 1541 рік, зять (дамат) султана Сулеймана Пишного.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився між 1475 і 1490 роком. Справжнє походження невідоме. Однак за традицією Лютфі-пашу вважають албанцем. Ще будучи дитиною потрапив у султанський палац, де навчався в Ендируні.

Кар'єра[ред. | ред. код]

Був призначений санджакбеєм Кастамону, бейлербеєм Караману, Анатолії, Сирії. Брав участь у військових походах султана Сулеймана на Белград, Родос, Угорщину, Відень і Багдад. З 1534 року Лютфі-паша був бейлербеєм Румелії. Також брав участь у 1537 році у війні з Італією та Венецією, а в 1538 році — у поході на Молдавію.

Лютфі-паша знову був покликаний до двору Султана Сулеймана в 1539 році, коли під час епідемії чуми помер Великий візир Айас Паша. 13 липня 1539 року Лютфі-паша офіційно вступив на посаду Великого візира, яку обіймав до 1541 року. У 1541 році Шах Султан розлучилася з чоловіком, після чого той був знятий з посади Великого візира і висланий у Диметоку.

Родина[ред. | ред. код]

У 1523 році одружився на сестрі Сулеймана Пишного Шах Султан. У цьому шлюбі народилися доньки — Эсмехан Бахарназ Султан і Неслихан Султан. Шлюб з сестрою султана тривав до 1541 року.

Смерть[ред. | ред. код]

Помер Лютфі-паша 27 березня 1564 року.

Літературні праці[ред. | ред. код]

Лютфі-паша став автором 21 праці. Серед них твори релігійно—етичного, історичного, політичного, медичного та економічного характеру. Деякі автори приписують перу Лютфі-паші також звід законів «Канун-наме».

Найвідомішими працями паші є «Tevarih-i Ali Osman» (історична робота, що описує період правління трьох султанів: Баязида II, Селіма I, Сулеймана I і «Asafname» (політико-економічний трактат).

Кіновтілення[ред. | ред. код]

У турецькому серіалі «Величне століття» роль Лютфі-паші виконує Мехмет Озгюр.

У турецькому телесеріалі «Хюррем Султан» (2003) роль Лютфі-паші виконує Левент Йилмаз.