Чотири ступені просвітлення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чотири стадії просвітлення в Тхераваді буддизму - чотири послідовні етапи досягнення повного просвітлення, які буддист може досягти протягом життя. Ці чотири етапи називаються сотапанна, сакадагамі, анагамі і Аргат. Будда вважає людей, які знаходяться в одному з цих чотирьох етапів, благородними людьми та спільноту таких особистостей — благородною сангхою.[1][2][3]

Вчення чотирьох ступенів просвітлення є центральним елементом у ранніх буддійських школах, у тому числі Тхеравади - школі буддизму, що існує досі.

Походження[ред. | ред. код]

У Сутті-пітака описуються кілька типів практикуючих буддистів відповідно до рівня їх досягнення. Стандартними є чотири, але є також триваліші описи з більшою кількістю типів. 

У Вісуддхімазі підкреслюється важливість праджня, розуміння анатта і буддійських вчень, як основного засобу до звільнення. Віпасана відіграє центральну роль в цьому. 

Звичайна людина[ред. | ред. код]

Звичайна людина або патхаджана(палі; pṛthagjana IAST, тобто притхі — без, і г'яна — знання) потрапляє в пастку нескінченного круговороту самсари і не здатна звільнитися. Людина народжується, живе і вмирає в нескінченних переродженнях. Здійснюючи добрі або злі вчинки за своїми бажаннями, вона перероджується в більш високих або більш низьких світах. Поки людина не контролює свою свідомість, її цілі спонтанні, що призводить до великих страждань. Звичайна особа ніколи не бачила і не пережила вищу істину дарми і тому не може вийти з цього кола. Тільки коли страждання стає гострим, і, здавалося б, нескінченним, особа шукає «виходу» і, якщо пощастить, виявляє дарму.

Чотири ступені просвітлення[ред. | ред. код]

 Ті, хто вступили на благородний Вісімковий Шлях, стають "шляхетними" (санскр .: āryapudgala, палі: ariyapuggala - букв. "Благородною особистістю"). Вони гарантовано стануть аргатами, але не обов'язково в цьому переродженні. Ця мета буде досягнута в залежності від досягнень.

Що увійшов у потік[ред. | ред. код]

Перша стадія називається Сотапанна (Srotaāpanna, палі: Sotāpanna), буквально означає «той хто увійшов в потік» (входити: āpadyate, потік: srotas), відповідно до традиційної метафори, що порівнює досягнення просвітління з переходом бурхливої річки. Той, хто входить в потік, відкриває свої очі дгармі. Тим, хто увійшов в потік гарантується Просвітлення, але лише через сім перероджень. При цьому вони вже не будуть перероджуватися в пекельних істот або тварин.

Увійти в потік можна ставши праведною людиною, дізнавшись про Дгарми, досягнувши правильного стану розуму і живучи відповідно до дгарми.

Той, хто повертається лише один раз[ред. | ред. код]

Сакадагамі (санскр.: sakṛdāgāmin, палі: sakadāgāmī) або екавічіка (тиб. Барчечікпа, букв. "Тільки з однією перешкодою") - це ті, хто ще один раз повернуться. Такі будуть ще рівно один раз народжені в світі людей, і там стануть аргатами.

Той, хто не повертається[ред. | ред. код]

Третьою стадією є анагаміна (санскр .: anāgāmin, палі: anāgāmī), тобто ті, хто вже не прийдуть. Неповернуті вже не повернуться в світ людей або будь-який світ нижче. Вони будуть народжені в Сфері форм в світах Шудхаваса, де вони досягнуть нірвани. Деякі з них можуть переродитися в більш високих світах Шудхаваси, але вони вже не переродятся в нижчих світах. Анагени вже скинули п'ять перешкод, які пов'язують свідомість з самсарою. Вони вже частково просвітлені, і їм залишається досягти досконалості та прийти до повного просвітлення.

Аргати[ред. | ред. код]

Докладніше: Аргат (буддизм)

Четверта стадія - аргат, повністю просвітлені, хто повністю звільнився від кайданів і хто після свого відходу (санскр: parinirvāṇa IAST, палі: parinibbāna) не народжені ні в одному світу самсари. Стаючи з анагаміна аргатом, людина досягає нірвани лише для самої себе і не прагне ні до чого іншого. Згідно з махаяною, будди спонукають аргатів вийти з егоїстичної «нірвани для себе» і вступити на шлях боддгісаттви.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ajaan Lee Dhammadharo. What is the Triple Gem?. Процитовано August 13, 2016. 
  2. Sangha. Архів оригіналу за лютого 14, 2015. Процитовано August 13, 2016. 
  3. A Path to Freedom: A Self-guided Tour of the Buddha's Teachings. Процитовано August 13, 2016. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Gomez, Luis O. (1991), Purifying Gold: The Metaphor of Effort and Intuition in Buddhist Thought and Practice. In: Peter N. Gregory (editor)(1991), Sudden and Gradual. Approaches to Enlightenment in Chinese Thought, Delhi: Motilal Banarsidass Publishers Private Limited
  • Warder, A.K. (2000), Indian Buddhism, Delhi: Motilal Banarsidass Publishers

Посилання[ред. | ред. код]