Чотири ступені просвітлення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чотири стадії просвітлення в Тхераваді буддизму — чотири послідовні етапи досягнення повного просвітлення, які буддист може досягти протягом життя. Ці чотири етапи називаються сотапанна, сакадагамі, анагамі і Аргат (араханта). Будда вважає людей, які знаходяться в одному з цих чотирьох етапів, благородними людьми та спільноту таких особистостей — благородною сангхою.[1][2][3]

Вчення чотирьох ступенів просвітлення є центральним елементом у ранніх буддійських школах, у тому числі Тхеравади - школі буддизму, що існує досі.

Походження[ред. | ред. код]

У Сутті-пітака описуються кілька типів практикуючих буддистів відповідно до рівня їх досягнення. Стандартними є чотири, але є також триваліші описи з більшою кількістю типів.

У Вісуддхімазі підкреслюється важливість праджня, розуміння анатта і буддійських вчень, як основного засобу до звільнення. Віпасана відіграє центральну роль в цьому.

Звичайна людина[ред. | ред. код]

Звичайна людина або патхаджана(палі; pṛthagjana IAST, тобто притхі — без, і г'яна — знання) потрапляє в пастку нескінченного круговороту самсари і не здатна звільнитися. Людина народжується, живе і вмирає в нескінченних переродженнях. Здійснюючи добрі або злі вчинки за своїми бажаннями, вона перероджується в більш високих або більш низьких світах. Поки людина не контролює свою свідомість, її цілі спонтанні, що призводить до великих страждань. Звичайна особа ніколи не бачила і не пережила вищу істину дхарми і тому не може вийти з цього кола. Тільки коли страждання стає гострим, і, здавалося б, нескінченним, особа шукає «виходу» і, якщо пощастить, виявляє дхарму.

Чотири ступені просвітлення[ред. | ред. код]

 Ті, хто вступили на благородний Вісімковий Шлях, стають «шляхетними» (санскр .: āryapudgala, палі: ariyapuggala — букв. «Благородною особистістю»). Вони гарантовано стануть аргатами, але не обов'язково в цьому переродженні. Ця мета буде досягнута в залежності від досягнень.

Що увійшов у потік[ред. | ред. код]

Перша стадія називається Сотапанна (Srotaāpanna, палі: Sotāpanna), буквально означає «той хто увійшов в потік» (входити: āpadyate, потік: srotas), відповідно до традиційної метафори, що порівнює досягнення просвітління з переходом бурхливої річки. Той, хто входить в потік, відкриває свої очі дгармі. Тим, хто увійшов в потік гарантується Просвітлення, але лише через сім перероджень. При цьому вони вже не будуть перероджуватися в пекельних істот або тварин.

Увійти в потік можна ставши праведною людиною, дізнавшись про Дгарми, досягнувши правильного стану розуму і живучи відповідно до дгарми.

Той, хто повертається лише один раз[ред. | ред. код]

Сакадагамі (санскр.: sakṛdāgāmin, палі: sakadāgāmī) або екавічіка (тиб. Барчечікпа, букв. «Тільки з однією перешкодою») — це ті, хто ще один раз повернуться. Такі будуть ще рівно один раз народжені в світі людей, і там стануть аргатами.

Той, хто не повертається[ред. | ред. код]

Третьою стадією є анагаміна (санскр .: anāgāmin, палі: anāgāmī), тобто ті, хто вже не прийдуть. Неповернуті вже не повернуться в світ людей або будь-який світ нижче. Вони будуть народжені в Сфері форм в світах Шудхаваса, де вони досягнуть нірвани. Деякі з них можуть переродитися в більш високих світах Шудхаваси, але вони вже не переродятся в нижчих світах. Анагени вже скинули п'ять перешкод, які пов'язують свідомість з самсарою. Вони вже частково просвітлені, і їм залишається досягти досконалості та прийти до повного просвітлення.

Аргати[ред. | ред. код]

Докладніше: Аргат (буддизм)

Четверта стадія — аргат, повністю просвітлені, хто повністю звільнився від кайданів і хто після свого відходу (санскр: parinirvāṇa IAST, палі: parinibbāna) не народжені ні в одному світу самсари. Стаючи з анагаміна аргатом, людина досягає нірвани лише для самої себе і не прагне ні до чого іншого. Згідно з махаяною, будди спонукають аргатів вийти з егоїстичної «нірвани для себе» і вступити на шлях боддгісаттви.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ajaan Lee Dhammadharo. What is the Triple Gem?. Архів оригіналу за 30 липня 2016. Процитовано 13 серпня 2016. 
  2. Sangha. Архів оригіналу за лютого 14, 2015. Процитовано 13 серпня 2016. 
  3. A Path to Freedom: A Self-guided Tour of the Buddha's Teachings. Архів оригіналу за 19 серпня 2016. Процитовано 13 серпня 2016. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Gomez, Luis O. (1991), Purifying Gold: The Metaphor of Effort and Intuition in Buddhist Thought and Practice. In: Peter N. Gregory (editor)(1991), Sudden and Gradual. Approaches to Enlightenment in Chinese Thought, Delhi: Motilal Banarsidass Publishers Private Limited
  • Warder, A.K. (2000), Indian Buddhism, Delhi: Motilal Banarsidass Publishers

Посилання[ред. | ред. код]