Тхеравада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Pipal.jpg
Ранній буддизм
Письмові джерела

Тапітака
Агами
Гандгара

собори

1-й буддійський собор
2-й буддійський собор
3-й буддійський собор
4-й буддійський собор

Школи

Досектантський буддизм
 Махасангхіка
     Екав'явахаріка
         Локоттаравада
     Чайтіка
         Апарашайла
         Уттарашайла
     Гокуліка
         Бахушрутія
         Праджняптівада
         Четьявада
 Стхавіравада
     Сарвастівада
         Вайбхашики
         Саутрантіка
         Муласарвастівада
     Вібгадж'явада
         Тгеравада
         Махішасака
         Каш'япія
         Дгармагуптака
     Пудгалавада
         Ватсіпутрія
             Дхармоттарія
             Бхадраянія
             Самматія
             Шаннагаріка

Тгеравада (палі: थेरवाद — вчення старійшин) — найстаріша із буддійських шкіл, що збереглися до нашого часу. Вона будує вчення та практику на словах Будди, збережених в Палійському каноні — найстарішому з існуючих буддійських канонів. Його тексти сприймаються як автентичні в усіх гілках буддизму. Практика Тгеравади спирається на розвиток «ґрунтовної уваги», що призводить до розвитку вмілих якостей. Буддизм Нікая, і в тому числі Тгераваду, представники тибетського буддизму іноді називають Хінаяною («Малою колісницею»), хоча це взагалі вважається неввічливим.

Історія[ред. | ред. код]

Вважається, що Тгеравада склалася під час Третього буддійського собору, прибл​​. 250 р. до н. е., в Індії, за правління імператора Ашоки. Завдяки його прозелітичній діяльності Тгеравада стала відома також на елліністичному Заході (Александрія, Антіохія, Атени та ін). Деякі з едиктів Ашоки були написані давньогрецькою та арамейською мовами.

Нині це основна школа буддизму Шрі-Ланки (бл. 70 % населення) і більшості континентальних країн Південно-Східної Азії (Камбоджа, Лаос, М'янма, Таїланд). Буддизм школи Тгеравада також традиційно практикують деякі національні меншини Південно-Західного Китаю, В'єтнаму, Бангладеш, Малайзії. Порівняно недавно Тгеравада також набула поширення в Сінгапурі та Австралії.

У 1891 році Анагаріка Дхармапала заснував «Maha Bodhi Society», започаткувавши буддійське відродження в Індії.

Сучасність[ред. | ред. код]

Тгераваду сьогодні сповідують в Шрі Ланці, М'янмі, Лаосі, Таїланді, частково у В'єтнамі та Малайзії; загалом у світі близько 124 мільйонів людей. В Україні є окремі послідовники Тгеравади, проводяться семінари з Віпасани.

У Новітній час вона поширилася в США і Європі. В буддології прийнято вважати, що поняття Тгеравада та Хінаяна тотожні, оскільки це єдина із великої кількості шкіл, яка дійшла до нашого часу, на відміну від інших цього ж напряму.

Див. також[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Торчинов Е.А. Введение в буддологию. Курс лекций. — СПб.: Санкт-Петербургское философское общество, 2000. — 304 с. — ISBN 5-93597-019-8
  • Конзе Э. Буддизм: сущность и развитие. — СПб.: Наука, 2003. – 288 с. – ISBN 5-02-026855-0