Чхондоїзм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Чхондоге (кор. 천도교, 天道 敎) — національний релігійний рух Кореї, що виник у XX столітті як наступник руху Тонхак XIX століття. З корейської мови перекладається як Небесний шлях.

Увібрав в себе елементи буддизму, конфуціанства, християнства та даосизму, згодом виникло безліч різних сект і релігійних течій на основі чхондоге. Число прихильників в Південній Кореї на початку XXI століття — 1,13 мільйона чоловік [1].

Історія[ред.ред. код]

Чхондоге виникла з руху Тонхак часів династії Чосон. Основні принципи Тонхак були сформульовані Чхве Че У у 1860-х роках. У 1905 році корейські націоналісти створили головні положення Чхондоїзму, базуючись на засадах Тонхак. Нова релігія швидко знайшла прихильників в корейському суспільстві. Король Коджон надавав посильну підтримку новому руху.

Японський колоніальний уряд всіляко перешкоджав розвитку Тонхак, вбачаючи в ньому загрозу підняття національної самосвідомості корейців. 1 грудня 1905 Сон Пен Хий вирішив модернізувати релігію, зробивши її легітимною в очах японців. В результаті назва Тонхак було змінено на Чхондоізм.

Основні концепції[ред.ред. код]

Бога в Чхондоге звуть Ханнулім. Це давнє корейське божественне створення. Основний принцип чхондоге — єдність Бога і Людини. На відміну від більшості західних релігій, Чхондоізм не визнає існування трансцендентної божественної істоти, існуючої окремо від людини. За поглядами послідовників чхондоге, Бог присутній в душі кожної людини, проте людина не рівна Богові. Зважаючи на це, не варто сподіватися на небесний рай, треба намагатися побудувати його на Землі і всередині себе шляхом внутрішнього примирення і духовного самовдосконалення. У цьому відношенні чхондоге близька гуманістичного соціалізму.

Література[ред.ред. код]