Шотландська книга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрагмент Шотландської книги.
Будівля, на першому поверсі якої була розташована «Шотландська кав'ярня» (проспект Шевченка у Львові)

Шотландська або Шкоцька книга (пол. Księga Szkocka) — товстий зошит, в якому львівські математики занотовували нерозв’язані математичні проблеми під час своїх зустрічей у Шотландській Кав’ярні. Спочатку всі свої викладки математикам робили на паперових серветках, а коли не вистачало й тих — писали прямо на мармурових столах. Так тривало, доки дружина професора Стефана Банаха, Люція (Łucja) не купила їм зошит, що пережив Другу світову війну і який зараз перебуває в фамільній власності в Німеччині.

Записи в книзі велися протягом 19351941 і припинилися лише з приходом нацистських військ. Загалом у книзі записано 193 математичні задачі, серед яких є як фундаментальні проблеми функціонального аналізу, так і просто цікаві головоломки.

Книгу зберігали в гардеробі кав’ярні, а за розв’язок однієї з задач було навіть встановлено приз — живого гусака. Цей приз уже в 1970-х роках дістався молодому шведському математику Перу Енфльо (Per Enflo).

Улітку 1939 р. професори Станіслав Мазур (Stanisław Mazur) і Станіслав Улам (Stanisław Ulam) вирішили, що у разі війни книгу необхідно закопати, сховавши в невеличкій скриньці. Зараз невідомо, чи сталося все саме так, але достеменно відомо, що Люція Банах після смерті чоловіка перевезла книгу зі Львова до Варшави (1945), згодом копію книги отримав професор Улам, який переклав її англійською та видав у США.

Протягом 19451948 колишні львівські математики вели «Нову Шотландську Книгу» у Вроцлаві.

Література[ред. | ред. код]

  • R. Daniel Mauldin (Herausgeber): The Scottish Book: Mathematics from the Scottish Café, Birkhäuser 1981

Посилання[ред. | ред. код]