Шотландська книга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрагмент Шотландської книги.
Будівля, на першому поверсі якої була розташована «Шотландська кав'ярня» (проспект Шевченка у Львові)

Шотландська або Шкоцька книга (poln. Księga Szkocka) — товстий зошит, в якому львівські математики занотовували нерозв’язані математичні проблеми під час своїх зустрічей у Шотландській Кав’ярні. Спочатку всі свої викладки математикам доводилося робити на паперових серветках, а коли не вистачало й тих — все писалося прямо на мармурових столах. Так продовжувалося, доки дружина професора Стефана Банаха не купила їм зошит, що пережив Другу світову війну і який зараз знаходиться в фамільній власності в Німеччині.

Записи в книзі велися протягом 19351941 рр. і лише з приходом нацистських військ було проведено фінальну риску. Загалом у книзі записано 193 математичні задачі, серед котрих є як фундаментальні проблеми функціонального аналізу, так і просто цікаві головоломки.

Книга зберігалася в гардеробі кав’ярні, а за розв’язок однієї із задач було встановлено приз — живого гусака. Сам приз дістався молодому шведському математику Перу Енфло (Per Enflo).

Улітку 1939 р. професори Станіслав Мазур (Stanisław Mazur) і Станіслав Улам (Stanisław Ulam) вирішили, що у випадку війни книгу необхідно закопати, сховавши в невеличкій скриньці. Зараз невідомо, чи сталося все саме так, але достеменно відомо, що дружина професора Банаха, Люція (Łucja), перевезла книгу зі Львова до Варшави під час примусового переселення 1945 р., а по закінченні війни професор Улам отримав копію книги. Протягом 19451948 колишні львівські математики вели «Нову Шотландську Книгу» у Вроцлаві.

Література[ред.ред. код]

  • R. Daniel Mauldin (Herausgeber): The Scottish Book: Mathematics from the Scottish Café, Birkhäuser 1981

Посилання[ред.ред. код]