Шотландська кав'ярня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Будівля, на 1-му поверсі якої містилася «Шотландська кав'ярня» (проспект Шевченка у Львові) — у часи, коли там діяло відділення банку
«Шотландська книга» з автографами Банаха і Уляма

«Шотла́ндська (Шкотська) кав'я́рня» (пол. Kawiarnia Szkocka) — кав'ярня, що існувала в центральній частині Львова, на колишній Академічній площі (нині проспект Шевченка).

У радянські часи у приміщенні колишньої «Шотландської кав'ярні» містилося кафе, яке часто змінювало свою назву («Варенична»; «Подолянка»; «Десертний бар»), пізніше  — відділення банку. Згодом будівлю переобладнали під готель «Атлас», і 2015 року у приміщенні «в партері» (1-й поверх) знову відкрився ресторан з назвою «Шкотська кав'ярня»[1][2].

Кав'ярня[ред. | ред. код]

Кав'ярня містилася недалеко від старої будівлі головного корпусу Львівського університету, де він розміщувався в 18511920 роках, в австрійський і австро-угорський періоди історії міста.

«Шотландська кав'ярня» була місцем зустрічей людей різноманітних станів і положень: тут зустрічалися професори університету, закохані, пліткарі, самотні читачі газет, бібліофіли, більярдисти, інтелігенція, студенти.

Математики[ред. | ред. код]

Кав'ярня дала назву так званій «шотландській математичній школі» (нині відомішій як львівська математична школа) [3]. Львівські математики часто зустрічалися в цій кав'ярні, обговорювали свої теорії і робили записи на мармурових столиках кав'ярні, а пізніше — в так званій «Шотландській книзі», товстому зошиті, який зберігала дружина Стефана Банаха.

Серед «шотландських математиків» були Стефан Банах, Станіслав Улям, Станіслав Мазур, Карл Барсук, Герман Ауербах, Вацлав Серпінський, Казимир Куратовський і Джон фон Нейман [4][5]. «Шотландська книга» зберегла безліч розв'язаних і нерозв'язаних математичних задач. Останні задачі в «Шотландській книзі» відносяться до 1941 року, часу напередодні вступу німецьких окупаційних військ до Львова.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]


49°50′08″ пн. ш. 24°01′56″ сх. д. / 49.8357222° пн. ш. 24.0324528° сх. д. / 49.8357222; 24.0324528