Львівська математична школа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Львівська математична школа (Lwowska szkoła matematyczna)  — група математиків, які жили в місті Львові між 1918 та 1941 роками, працювали разом, періодично збиралися в «Шотландській кав'ярні» (Kawiarnia «Szkocka») для обговорення різних математичних проблем, через що цю групу жартома кликали «шотландською математичною школою».

Засновниками Львівської математичної школи були Гуго Штайнгауз та Стефан Банах.

Видавали журнал «Studia Mathematica», який було засновано в 1929 році.

Багато математиків-учасників групи, більшість яких були євреями, емігрували зі Львова під час Другої світової Війни.
Намагаючись використати потенціал львівських математиків, Академія Наук УРСР у 1940 році утворила спочатку теоретичну групу в складі Карпатської астрономічної обсерваторії, а пізніше сектор функціонального аналізу Інституту математики у складі С. С. Банаха, С. Т. Мазура, Ю. С. Шаудера, Х. Д. Штайнгауза і М. О. Зарицького (під керівництвом Банаха)[1].

Studia mathematica[ред. | ред. код]

У 1929 році група львівських математиків заснувала журнал Studia Mathematica, присвячений лише одній галузі математики — функціональному аналізу . Він був опублікований трьома мовами — французькою, німецькою та англійською. За короткий час він став не лише вісником львівської математичної школи, а й одним із найважливіших світових журналів у галузі функціонального аналізу.

Кав'ярня «Шкоцька»[ред. | ред. код]

Під час численних зустрічей у «шотландському» кафе — улюбленому дискусійному місці львівських математиків — виникла величезна кількість нових математичних задач . У якийсь момент їх почали замість мармурової верхівки столика кафе вводити в спеціальний зошит, який постійно зберігали у кафе. Так була створена легендарна шотландська («шкоцька») книга, яка має велику наукову цінність. Деякі задачі в цій книзі були розв'язані через багато років після їх написання. Цю книгу врятувала від війни дружина Стефана Банаха Луція, а в 1972 році вона була передана в дар Міжнародному математичному центру Стефана Банаха.

Період окупації[ред. | ред. код]

Під час війни Львівська школа розійшлася внаслідок того, що багато учасників були євреями, і або були розстріляні німцями, або втекли. Решті було заборонено займатися науковою діяльністю.

Стефан Банах, Владислав Орліч, Єжи Альбрихт, Фелікс Баранський, Броніслав Кнастер врятувалися, годуючи вошей в Інституті досліджень плямистого тифу в проф. Рудольфа Вейгеля.

Післявоєнний період[ред. | ред. код]

Після війни члени цієї групи приєдналися до інших наукових центрів: Гуго Штайнхаус переїхав до Вроцлава, Станіслав Мазур — до Варшави, а Стефан Банах через важку хворобу не встиг переїхати до Кракова до кафедри, підготованої для нього в Ягеллонському університеті, і помер у Львові у серпні 1945 року

Найвідоміші представники[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Самойленко А. М., Строк В. В., Сукретний В. І. Хроніка-2005. Сторінки з історії Інституту математики. — Київ: Інститут математики НАНУ, 2005. — 228 с.