Шпаківня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шпаківня на дереві

Шпакі́вня, шпаківни́ця[1][2] — штучним чином створене пташине гніздо, часто може нагадувати за формою маленький будиночок, збитий з дерев'яних дощок. Здавна використовувалась як спосіб оселити птахів в молодих лісах, садках для боротьби з шкідниками. Назва походить від птаха шпак, хоча в шпаківні можуть оселятись не тільки шпаки, а і стрижі, синиці, плиски, ластівки, мухоловки, сови, горобці[3]. Часто, окрім птахів в шпаківні можуть селитись паперові оси, дикі бджоли та інші комахи.

Різновиди[ред. | ред. код]

Синичник[ред. | ред. код]

Штучні гнізда, які мають дещо менший діаметр льотка (30 мм для малої синиці та 35 мм для великої синиці), можуть бути виготовлені з дощок та пофарбовані морилкою зсередини для надання темного кольору. Вивішуються з метою приваблення в садові насадження синиць та інших дрібних пташок. Льоток в такому разі може захищатись від роздовбування дятлами набитими гвіздками чи бляшкою по периметру. Синиці часто оселяються в синичнику на 2—3 рік. Це може бути пояснено потемнінням дощок зсередини, оскільки світлий колір матеріалу птахи оцінюють як незахищеність.[4]

Дуплянка[ред. | ред. код]

Дуплянка — штучне гніздо, виготовлене в поліні, яке з торців закрите піддоном та дахом, і має отвір. Дуплянки кропіткіші у виготовленні, проте при їх наявності, птиці віддають перевагу їм швидше, оскільки дуплянка більш схожа на природне гніздо (дупло, яке залишилось після дятла) з отвором у стовбурі. Також дуплянки менш помітні для хижаків, втрати тепла в дуплянках менші, ніж в квадратній шпаківні, збитій з дощок. Дуплянку часто можна виготовити навіть зі старого стовбура ядрових порід дерев, де серцевина вже вигнила[5]. Недоліком дуплянок є порівняно велика складність виготовлення, що вимагає наявності навички, громіздкість.

Помилки при виготовленні[ред. | ред. код]

 • Забарвлення в яскравий колір та різні прикраси. Помічено, що заселяються в першу чергу шпаківні, які пофарбовані в темно-зелений колір. Найгірше заселеними є сині та фіолетові по забарвленню шпаківні.
 • Виготовлення шпаківні з пластику, бетону, які заселяються птахами в останню чергу, будучи дуже холодними.
 • Розміщення льотка посередині, тоді як він має бути в верхній частині.
 • Виготовлені з гладкими внутрішніми стінками. Матеріал, який беруть, має бути шорсткуватий зсередини, щоб пташенятам легко було вилізти з штучного гнізда.
 • Жердинка перед льотком має бути відсутня, якщо шпаківня виготовляється для малих птахів. Наявність жердки може допомогти хижим пташкам, ласицям потрапити до гнізда.
 • Фарбування зсередини, якого бажано уникати.
 • Наявність щілин. Збирати шпаківню бажано щільно, без щілин. При їх наявності, шпаківня продувається.
 • Дно, прибите знизу. При такій конструкції дощова вода буде підтікати та намочувати гніздо знизу. Підлога шпаківні має бути вставлена між боковими стінками, а не накрити їх.
 • Наявність цвяхів, які виступають гострим кінцем всередину шпаківні.
 • Намертво збита шпаківня. Шпаківню потрібно чистити, хоча б раз на рік, якщо є бажання, щоб в ній птахи селились повторно, тому потрібно передбачити знімання хоча б одної зі стінок.

Гігієна[ред. | ред. код]

Після вильоту пташенят із штучного житла, пташки, які роблять по 2—3 виводки пташенят за теплий сезон (синиці, наприклад) не облаштовують там гніздо повторно, в старій шпаківні залишаються багато паразитів (кліщі, блохи), які будуть нападати на наступне підростаюче потомство. Помічено, що повторно на наступний рік після холодів в таких гніздах частіше селяться та виводять потомство лише горобці, які менш вибагливі до умов проживання. Після того, як виводок вилетів, штучне гніздо знімають, витрушують вміст і залишки життєдіяльності, обробляють зсередини крутим окропом. Для зручності очистки, однією з вимог до штучного гнізда є знімний дах, або будь-яка зі стінок гнізда, яку можна відхилити або зовсім зняти, розкрутивши викруткою один або декілька шурупів, якими ця стінка кріпилась. Після такої процедури гніздо знову вивішують, попередньо можна наповнити його шаром сухої трави завтовшки 1,5—2 см. Шпаківні не прибивають та не прив'язують в важкодоступних місцях. Для зручності знімання шпаківні можуть використовувати довгу жердину з гачком, який вставляють в льоток та знімають шпаківню з метою її обробки, а сама шпаківня може закладатись на гачки між гілками.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Шпаківня // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Шпаківниця // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 3. Робимо шпаківню своїми руками. 101dizain.com.ua. [недоступне посилання з серпня 2019]
 4. Гнездование и привлечение птиц в сады и парки. (ru). Москва, МДУ. 1991. с. 156. ISBN 5-211-01751-X. (рос.)
 5. Как самостоятельно изготовить дуплянку. promwood.com (ru). 

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]