Плиска (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плиска
Плиска біла
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Плискові (Motacillidae)
Рід: Плиска (Motacilla)
Linnaeus, 1758
Види
Див. текст
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Motacilla
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Motacilla
EOL logo.svg EOL: 34790
ITIS logo.svg ITIS: 178475
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 45806

Пли́ска (Motacilla) — рід птахів ряду Горобцеподібних.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Невеликі за розміром птахи. На відміну від інших представників родини плискових, хвіст довгий, вузький, прямо обрізаний; два середніх пера дещо довші за крайні стернові; 1-ше махове перо коротше за 2-ге і 3-тє; слабко вигнутий кіготь заднього пальця коротший за сам палець.

На відміну від більшості інших дрібних птахів, по землі пересуваються не стрибками, а кроками.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширені у Старому Світі. Серед 15 видів, що відноситься до роду, більшість зустрічається в Європі, де найбільш поширеними є плиска біла і плиска жовта. Ці два види мають обширний ареал у межах Євразії, внаслідок чого виділяють велику кількість їх підвидів. Жовтоголова плиска протягом останніх десятиліть розширює свій ареал на захід.

Річний цикл[ред. | ред. код]

Більшість видів плисок є перелітними. Проте навіть різні географічні популяції одного виду можуть проявляти різний ступінь зв'язку з гніздовою територією. Наприклад, гірська плиска в Західній Європі — осілий вид, у Центральній Європі — ближній мігрант, у Східній Європі — дальній мігрант.

Гнізда влаштовують в різноманітних укриттях (біла плиска, гірська плиска), або розміщують на землі серед трави (жовта плиска, жовтоголова плиска). Кладка один або два рази на рік. Найчастіше вона складається з 5-6 строкатих яєць, у забарвленні яких переважають сірий і жовтий, а також чорний і білі кольори.

Живлення[ред. | ред. код]

Подібно до інших представників родини плискових, живляться виключно комахами. Основним способом пошуку їжі є швидке пересування по землі зі скльовуванням здобичі з поверхні. Можуть також ловити здобич у польоті.

Систематика[ред. | ред. код]

Систематика роду є дискусійною. Окремі автори надають деяким підвидам ранг видів. Зазвичай виділяють 12-13 видів, з яких 5 відносяться до фауни України[1]:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Анотований список назв птахів фауни України. — К. —Львів, 2007. — 111 с. — ISBN 966-8734-08-4.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Фауна мира: птицы: Справочник / Галушин В. М., Дроздов Н. Н., Ильичев В. Д. и др. — М. : Агропромиздат, 1991. — 311 с.
  • Степанян Л. С. Конспект орнитологической фауны СССР. — М. : Наука, 1990. — 727 с. — ISBN 5-02-005300-7.

Галерея[ред. | ред. код]