Щербатка c-біле

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Щербатка c-біле
Імаго, верхня поверхня крил (Кент, Велика Британія)
Імаго, верхня поверхня крил (Кент, Велика Британія)
Імаго, нижня поверхня крил (Київ, Україна)
Імаго, нижня поверхня крил (Київ, Україна)
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Родина: Сонцевики (Nymphalidae)
Рід: Polygonia
Вид: Сонцевик кропив'яний
Polygonia c-album
(Linnaeus, 1758)
Синоніми
Nymphalis c-album
Посилання
Вікісховище: Polygonia c-album
EOL: 157969
NCBI: 929971

Щербатка c-біле (Polygonia c-album) — метелик з родини сонцевики. Основне забарвлення крил руде з брунатним малюнком, на темному тлі нижньої поверхні задньої пари крил знаходяться світлі плями у вигляді літери «С», звідки й походить українська та латинська назви виду. Гусениця живиться на багатьох трав'янистих рослинах. Метелик поширений в Європі, помірній та субтропічній зоні Азії, в Північній Африці.

Розмах крил 4-5,2 см, статевий диморфізм малопомітний, самець трохи дрібніший. Верхня поверхня крил брунатно-руда з бурими та чорними плямами. Нижня поверхня темна, з поперечними відносно жилок зігнутими неправильними перепасками.

Довжина переднього крила в самця 22-25 мм, у самиці 23-27 мм. Внутрішній край переднього крила має характерний глибокий вгин, а його зовнішній край сильно вищерблений (звідки й назва), з багатьма кутуватими виступами та вищербинами. Задній (анальний) край переднього крила увігнутий.

Зверху крило має кантування з бурих плям. Задні крила з різким виступом на 3-й серединній жилці та з трьома помітними зубцями. На верхній поверхні крил широка облямована смуга. Нижня поверхня бура, з яскравою білуватою плямою у вигляді літери «С» поблизу дискальної жилки.[1]

Спосіб життя

[ред. | ред. код]
Гусениця щербатки

На півночі ареалу розвивається 1 покоління, на півдні - 2-3 покоління. Імаго виходить з лялечки в кінці червня, зимує також імаго. При розвитку в двох поколіннях (як, наприклад, на півдні України, зокрема в Криму) метелики першого покоління мають світліше руде тло крил та дрібніші темні плями, аніж імаго другого покоління.

Яйця зеленуваті, овально-витягнутої форми. Личинка виходить з яйця за 3-5 діб розвитку. Гусениця розвивається впродовж 2-3 тижнів.

Гусениці пізніх стадій рудо-брунатного кольору, вкриті довгими розгалуженими шипами. Передні сегменти згори руді з темним малюнком, черевні сегменти мають на спинці білувату смугу. На боках сегментів розташовані невеликі вічкоподібні плями.

Гусениця живиться на листі кропиви дводомної, верби козячої, верби білої, хмелю звичайного, чорної смородини, порічок, в'язів (гладкого, шорсткого, бересту).[2]

Поширення

[ред. | ред. код]

Вид поширений у Європі та помірних широтах Азії. На всій території свого ареалу вид має велику чисельність. Зустрічаються в різноманітних біотопах, нерідко в окультурених ландшафтах.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Плавильщиков, Н.Н. (1994). Определитель насекомых: Краткий определитель наиболее распространённых насекомых европейской части России. М.: Топикал. с. 462-464.(рос.)
  2. Некрутенко Ю. П.; Чиколовець, В. В. (2005), Денні метелики України, Київ: Вид-во Раєвського, с. 156-157 {{citation}}: Вказано більш, ніж один |pages= та |page= (довідка)

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]