Юхим Голишев

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Юхим (Єфим) Голишев (англ. Golyscheff, Golyschev, Golishiff, Golishev, 8 (20) вересня 1897(18970920), Херсон — 25 вересня 1970, Париж) — український композитор, скрипаль та художник. Був одним із перших відомих та визнаних композиторів додекафоністів.

Біографія[ред.ред. код]

Народився 8 (20) вересня 1897(18970920) року (за деякими даними 1985 року) у Херсоні в українській єврейській родині. Навчався в Одеському художньому училищі по класу скрипки. Як скрипаль бере участь у турне Одеського симфонічного оркестру по Росії, Польщі та Румунії.

1909 року разом із батьками, рятуючись від єврейських погромів розпалюваних російськими урядовими структурами, виїхав до Берліна. Там навчався як скрипаль у Консерваторії Штерна. В цей же ж час знайомиться із ідеями Ферручіо Бузоні та італійськими футуристами. 1914 року Юхим Голишев створює струнне тріо під назвою «Zwölftondauer-Komplexe», що стає одним із перших у світі музичних творів написаних у додекафонній техніці.

Після закінчення Першої Світової війни зближується із середовищем дадаїстів і стає одним із співзасновників «Листопадової групи». У 1921 подією культурного життя Європи стає перше публічне виконання додекафонного твору для симфонічного оркестру — симфонічної поеми «Льодова пісня» Юхима Голишева.

Після приходу до влади в Німеччині нацистів виїздить спочатку до Португалії, а згодом до Бразилії. До Європи повертається вже на схилі віку. З 1966 року постійно мешкав у Парижі, де і помер 25 вересня 1970 року.

Джерела[ред.ред. код]

  • Голишев Юхим//Енциклопедія Сучасної України. — Т.6 : Го-Гю. — Київ, 2006. — С.40.


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.