Якуб Скарбек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Якуб Скарбек з Ґури гербу Абданк (пом. 1438) — польський шляхтич, військовик, посол короля Ягайла.

Біографія[ред.ред. код]

Його дідична Ґура була або в Малопольщі, або — Великопольщі. Напрадоподібніше, походив з Ґур Високих Сандомирських, де засвідчені поселення Бучацьких гербу Абданк, з якими була пов'язана його родина. Перша згадка про нього — 1408 року, брав участь у збройній виправі короля Сігізмунда Люксембурга до Боснії. Ян Длуґош вказав його веред відомих польських рицарів, що помагали мадярам. Після ворожої щодо Польщі політики Сігізмунда Люксембурга під час війни з тевтонцями покинув службу в нього. Брав участь в Ґрюнвальдській битві в складі коругви рицарів Краківської землі.

У 1415 році король вислав його послом до Порти. В 1422 році поставив печатку під Мельненським миром. 8 травня 1434 перебував у Перемишлі з Ягайлом. Після смерті короля був призначений «тутором» Львівської землі, мав наглядати за доходами скарбниці короля, над замками через неповноліття Владислава ІІІ. 4 березня 1436 брав участь в зїзді у Сєрадзі, де затвердили Берестейський мир 1435.

Загинув у битві з татарами на Поділлі близько 1 червня 1438 року.[1]

Власність[ред.ред. код]

Саранчуки (Галицька земля), що було сусіднім з володіннями представників роду шляхтичів Бучацьких гербу Абданк. Можна припустити, що його отримав у спадок від предків, які появились тут в XIV ст. Міг мати пол. Trzcieniec, Вільхо(і)вець, Петриків Теребовлянського повіту, якими 1441 року володів син Ян. Мав невідомі поселення в Сандомирщині, Львівській землі, де його син в 1440 році мав Козову.

Сім'я[ред.ред. код]

Дружина — Фєнна (пол. Fienna). Посаг дружини — 200 гривень, отже, була із заможної родини. Походження її невідоме; певне, була шляхтичкою, може, міщанкою. За Владиславом Семковічем, була «кровною» Бучацьких. Щоправда, це не вказано в її походженні, а Бучацькі тоді були «високого польоту». Їй 4 червня 1437 записав 350 гривень «оправи» на Саранчуках. Діти:

Примітки[ред.ред. код]

  1. також загинув Михайло Бучацький
  2. Sochacka A. Skarbek Jakub z Góry h. Awdaniec (zm. 1438)… — S. 15.

Джерела[ред.ред. код]

  • Sochacka A. Skarbek Jakub z Góry h. Awdaniec (zm. 1438) // Polski Słownik Biograficzny. — Warszawa — Kraków, 1997. — T. XXXVIIІ/1, zeszyt 156. — S. 14—15. (пол.)


українська персоналія Це незавершена стаття про особу, що має стосунок до України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.