Яків IV (король Шотландії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Яків IV, король Шотландії

Яків IV (англ. James IV, 17 березня 1473 — 9 вересня 1513) — король Шотландії (14881513) з династії Стюартів, перший король епохи Відродження. Яків IV був старшим сином короля Шотландії Якова III і Маргарити Данської. Відразу після народження він отримав титули герцога Ротсея, графа Карріка і лорда Каннінгема.

У 1488 п'ятнадцятирічний Яків став номінальним лідером заколоту південношотландських баронів проти свого батька. Королівська армія була розбита повсталими в битві при Сочіберні 11 червня 1488 року. Яків III загинув, рятуючись втечею, і молодий принц зійшов на престол Шотландії під ім'ям Якова IV.

Яків в молодості 1491 рік

Вищі посади в королівської адміністрації зайняли лідери заколоту проти Якова III — представники родів Гепберн і Х'юм. Канцлером Шотландії став граф Аргайл. Однак домінування в органах влади вузької олігархії кількох сімей незабаром викликало невдоволення інших учасників заколоту 1488 року, що не отримали свою частку винагороди. Це призвело в 1489 до повстання графа Леннокса, яке хоч і було придушене королівськими військами, спричинило за собою ліквідацію олігархічного правління і залучення на королівську службу ширших верств дворянства. До 1491, коли Яків IV повністю позбувся опіки, вже можна говорити про формування нової системи королівської влади в країні, заснованої на сильній, авторитарній владі короля з опорою на найширші верстви дворянства.

Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Попередник
Яків III
Royal Arms of the Kingdom of Scotland.svg Король Шотландії
14881513
Royal Arms of the Kingdom of Scotland.svg Наступник
Яків V