Яків IV (король Шотландії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
шотл. гел. Seumas IV Alba
англ. James IV of Scotland
Яків IV, король Шотландії
Король Шотландії
1488 — 1513
Попередник Яків III
Наступник Яків V

Народився 17 березня 1473
Голірудське абатствоd
Помер 9 вересня 1513 (40 років)
Нортамберленд, Англія
Відомий як політик, монарх, аристократ
Країна Шотландське королівство
Династія Стюарти
Батько Яків III[1]
Мати Маргарита Данська[1]
У шлюбі з Маргарита Тюдор[1]
Діти James, Duke of Rothesayd[2], Arthur Stewart, Duke of Rothesayd, Яків V[1], Alexander Stewart, Duke of Rossd, Janet Stewartd, Margaret Stewartd, Alexander Stewartd[2], James Stewart, 1st Earl of Morayd[2], Catherine Stewartd[2], unnamed daughter Stewartd[2] і unnamed son Stewartd[2]
Релігія католицька церква і католицтво
Нагороди

Яків IV (англ. James IV; 17 березня 1473 — 9 вересня 1513) — король Шотландії (14881513) з династії Стюартів, перший король епохи Відродження. Яків IV був старшим сином короля Шотландії Якова III і Маргарити Данської. Відразу після народження він отримав титули герцога Ротсея, графа Карріка і лорда Каннінгема.

Життєпис

[ред. | ред. код]
Яків в молодості 1491 рік

У 1488 п'ятнадцятирічний Яків став номінальним лідером заколоту південношотландських баронів проти свого батька. Королівська армія була розбита повсталими в битві при Сочіберні 11 червня 1488 року. Яків III загинув, рятуючись втечею, і молодий принц зійшов на престол Шотландії під ім'ям Якова IV.

Вищі посади в королівської адміністрації зайняли лідери заколоту проти Якова III — представники родів Гепберн і Г'юм. Канцлером Шотландії став граф Аргайл. Однак домінування в органах влади вузької олігархії кількох сімей незабаром викликало невдоволення інших учасників заколоту 1488 року, що не отримали свою частку винагороди. Це призвело в 1489 до повстання графа Леннокса, яке хоч і було придушене королівськими військами, спричинило за собою ліквідацію олігархічного правління і залучення на королівську службу ширших верств дворянства.

До 1491 року, коли Яків IV повністю позбувся опіки, вже можна говорити про формування нової системи королівської влади в країні, заснованої на сильній, авторитарній владі короля з опорою на найширші верстви дворянства.

Зовнішня політика

[ред. | ред. код]

У зовнішній політиці Яків IV підтримував союз з Францією. Після сходження на англійський трон Генріха VIII (1509 рік) англо-шотландські відносини значно ускладнилися. У 1513 році після висадки англійських військ у Франції Яків IV підтримав свого континентального союзника та оголосив війну Англії.

22 серпня 1513 року шотландські війська перетнули англійську кордон та захопили замки Норем, Італ і Варк. Назустріч шотландцям рушили війська Томаса Говарда, графа Суррея. 9 вересня 1513 року в битві при Флоддені шотландська армія була повністю розбита, король Яків IV, його позашлюбний син архієпископ Олександр та безліч видатних шотландських шляхтичів загинули на полі бою.

Шотландія вступила в смугу внутрішнього регентства при малолітньому синові Якова IV Якові V.

Шлюб та діти

[ред. | ред. код]

Позашлюбні діти

[ред. | ред. код]

Джеймс також мав кілька байстрюків від чотирьох коханок; п'ять дітей, як відомо, досягли зрілого віку:

З Маргарет Бойд
  • Олександр Стюарт (нар. 1493 — пом. 9 вересня 1513), архієпископ Сент-Ендрюса.
  • Кетрін Стюарт (нар. 1495 — пом. 1554), вийшла заміж за Джеймса Дугласа, третього графа Мортон.
З леді Маргарет Драммонд
  • Маргарет Стюарт (нар. 1497), вийшла заміж за Джона Ґордона, лорда Ґордона, у другому шлюбі з сером Джоном Драммондом.
З Джанет Кеннеді
  • Джеймс (нар. 1499 — пом. 1544), граф Морей.
З Ізабель Стюарт, дочкою Джеймса Стюарта, 1-го графа Бьюкен

Родовід

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]